Gol minunat marcat de Leo Messi în prima partidă a Argentinei de la Copa America (Video)

În noaptea de luni spre marți au avut loc două partide din Copa America, două partide din grupa A a acestei competiții care are loc în Brazilia.

În prima din ele, Argentina și Chile au remizat, scor 1-1, meci în care Leo Messi a ieșit din nou la rampă și a marcat un gol superb din lovitură liberă directă de la circa 20-25 de metri, la vinclu. Era golul de 1-0 marcat în minutul 33, însă chilienii au egalat din penalti în minutul 57 prin Vargas, după ce inițial Vidal ratase lovitura de la 11 metri, însă un alt jucător chilian a fost atent la recuperare.

E frumos de amintit faptul că organizatorii au început partida cu un moment emoționant, pentru a-l omagia pe marele Diego Maradona, cel care a plecat dintre noi toamna trecută. A fost o hologramă 3D a fostului star de la Barcelona și Napoli care a apărut pe teren, iar în același timp a avut loc un imens spectacol de lumini și culoare:

Diego Maradona honoured before Argentina debut at Copa America.

Tot în această grupă, într-un meci disputat la Goiania, Paraguay a dispus clar de Bolivia, scor 3-1. Și asta deși bolivienii au condus din minutul 10 după golul lui Saavedra, însă Cuellar a luat roșu în minutul 45, iar repriza secundă a fost un galop de sănătate pentru cei din Paraguay.

Kaku și o dublă Romero au adus victoria echipei în alb, roșu și albastru.

Din această grupă A mai face parte și Urugay, care a stat în această etapă.

În prima zi a competiției, în grupa B, Brazilia a dispus de Venezuela cu 3-0, iar Columbia a învins Ecuador la limită, scor 1-0.

Doliu în fotbalul românesc: Gheorghe Staicu a murit