Fred Kerley, cel mai rapid om al planetei. SUA au bifat toate medaliile la proba regină a Mondialelor de atletism

Statele Unite au dominat cursa regină de 100 de metri masculin de la Campionatele Mondiale de atletism.

Trei americani și-au tăiat partea leului în cursa disputată pe teren propriu, la Oregon. Fred Kerley, marele favorit al cursei, nu și-a dezamăgit suporterii și a cucerit medalia de aur. Este pentru prima dată în ultimii 31 de ani când SUA a bifat primele 3 locuri la această cursă.

Kerley a terminat cu un timp bun, 9,86 secunde, apoi Marvin Bracy a luat argintul cu timpul de 9.88 și l-a învins pe compatriotul său Trayvon Bromell cu doar câteva miimi de secundă.

Kerley leads USA 1-2-3 in men's 100m | World Athletics Championships Oregon 22

Ultima dată când SUA lua toate medaliile în această probă regină se întâmplă în 1991, când Carl Lewis era legendar și cucerea o nouă medalie de aur. Statele Unite a mai bifat această performanță și în 1983.

Campionul olimpic italian Marcell Jacobs s-a retras din cauza unei accidentări înainte de cursa semifinală.