FCSB ia o decizie importantă în privința lui Aymen Boutoutaou

FCSB ia o decizie importantă în privința lui Aymen Boutoutaou
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum

FCSB a anunțat o decizie importantă în privința lui Aymen Boutoutaou (25 de ani), cel mai scump transfer al verii.

Prin vocea lui Gigi Becali, patronul echipei, FCSB anunțat că „nu stăm” după Aymen Boutoutaou, semn că acesta va fi scos din primul 11 și înlocuit cu David Miculescu, așa cum a anunțat la finalul meciului pierdut cu CFR Cluj.

FCSB îl scoate din primul 11 pe Boutoutaou, dar nu și-a pierdut încrederea în el

Totuși, Becali a spus că încă mai are încredere în Boutoutaou, nu vrea să-l descurajeze, iar acesta va mai primi șanse să arate ce poate chiar dacă nu va mai fi titular. Este o decizie importantă, luată ținând cont și de suma investită în transferul său, 1,3 milioane de euro.

ADVERTISING

"Nu mi-am pierdut încrederea în Boutoutaou. Îl mai așteptăm, nu vreau să-l descurajez pe băiat, dar nu stăm după el. Nu vom sta după el. Îi va veni rândul iar să demonstreze", a declarat Gigi Becali, la Digi Sport.

Aymen Boutoutaou a strâns șase meciuri (368 de minute) în toate competițiile sezonului la FCSB, timp în care a marcat o dată.

El este cotat la 800.000 de euro de Transfermarkt.

Aymen Boutoutaou, mărul discordiei la FCSB

Aymen Boutoutaou și prestațiile sale sunt motiv de dispută între patronul Gigi Becali și Mihai Stoica, președintele Consiliului de Administrație de la FCSB.

ADVERTISING

Dincolo de diferența de viziune, rămâne jocul în sine. A livrat Boutoutaou sau el a fost cauza jocului slab al FCSB din prima repriză? Cifrele furnizate de Sofascore arată că Boutoutaou a avut o evoluție peste cea a celorlalți jucători de la FCSB, dar și peste media sa.

A avut un procentaj al paselor remarcabil pentru un jucător ofensiv, 94% (15 din 16), în condițiile în care în jumătatea adversă a greșit doar o pasă. A atins mingea de 29 de ori, a driblat de 3 ori și a pierdut mingea doar de 5 ori. În total, el a creat 2 faze periculoase în această partidă.

ADVERTISING

Din punct de vedere defensiv, Boutoutaou a fost, de asemenea, implicat în joc. A câștigat 5 din cele 8 dueluri în care a fost implicat și a avut alte 4 recuperări.

Ca o comparație, Florin Tănase a avut un procentaj al paselor reușite de 73%, dintre care în jumătatea adversă de 68%. Tănase a pierdut 10 baloane și a avut doar 3 recuperări și 3 dueluri câștigate.

Adaugă spotmedia ca sursă preferată în Google