FCSB câștigă la limită derbiul cu Dinamo

FCSB se întoarce cu toate punctele din Șoseaua Ștefan cel Mare și va rămâne în fruntea clasamentului Ligii 1 și după această etapă.

„Roș-albaștrii” s-au impus cu 1-0 în derbiul cu Dinamo, din cadrul etapei a 21-a a Ligii 1.

Unicul gol al meciului a fost reușit de Florin Tănase, în minutul 8, cu un șut de la marginea careului.

A fost cea de-a 15-a reușită a lui Tănase în acest sezon al Ligii 1, cu care l-a depășit pe Dennis Man, plecat între timp la AC Parma.

FCSB a controlat meciul din "Groapă" și putea câștiga mult mai clar. În același timp, Dinamo a avut o ocazie imensă în prelungiri și putea obține un punct nesperat.

Cu un Octavian Popescu încântător, gruparea pregătită de Toni Petrea și-a creat multe ocazii, irosite însă cu ușurință.

La oaspeți și-a făcut debutul și atacantul croat Vukusic. A fost trimis pe teren în minutul 86, iar după trei minute și-a făcut simțită prezența, fiind faultat dur de Filip, care a fost eliminat. Peste alte 7 minute, fostul golgheter al celor de la Olimpija Ljubljana a lovit bara.

În minutul 90+4, Dinamo a trecut de puțin pe lângă egalare, la lovitura de cap a lui Nepomuceno.

O victorie cu care FCSB ajunge la 48 de puncte și se menține în vârful clasamentului. De partea cealaltă, formația "roș-albă" se află pe locul 9, cu 25 de puncte.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea derbiului dintre Dinamo și FCSB, din cadrul etapei a 21-a a Ligii 1:

Dinamo - FCSB 0-1 (Tănase '8)

'90+4 - FINALUL MECIULUI

'90+4 - Nepomuceno trimite de puțin pe lângă poartă.

'90 - Patru minute de prelungiri.

'86 - Bară FCSB! Vukusic primește la limita offside-ului de la Octavian Popescu, trimite pe lângă Eșanu, dar minge lovește bara!

'84 - Moruțan șutează mult peste poartă.

'79 - Cartonaș roșu pentru Filip (Dinamo), după o intervenție dură asupra nou-intratului Vukusic.

'76 - La FCSB intră atacantul croat Vukusic, adus săptămâna trecută.

'69 - Fabbrini trimite puțin peste poarta lui Vlad cu un șut din afara careului.

'63 - O noua ocazie pentru Coman, dar Eșanu e din nou la post.

'54 - Eșanu intervine bine la un șut al lui Coman.

'50 - Ce ocazie! Ovidiu Popescu ia o acțiune pe cont propriu, ajunge în poziție de finalizare, dar trimite milimetric pe lângă poartă.

A început repriza a doua.

------------------------

'45+2 - Finalul primei reprize.

'45 - Anton șutează tare, dar Vlad este la post.

'44 - Șut trimite peste poartă.

'41 - Sorescu centrează în fața porții, dar Nemec nu reușește să reia spre poarta.

'33 - Eșanu scoate la un șut al lui Coman.

'32 - Coman nu profită de o pasă foarte bună a lui Octavian Popescu.

'18 - Nemec reia cu capul peste poarta lui Vlad.

'11 - Coman trece pe lângă majorarea scorului, la o minge trimisă inteligent în careu de Tanase.

INFO: Este cel de-al 15-lea gol marcat de Tănase în acest sezon al Ligii 1.

'8 - GOOOL FCSB !!! Tănase deschide scorul cu un șut de la marginea careului !!!

'5 - Oct.Popescu trimite cu capul puțin pe lângă poarta "câinilor".

'2 - Schimbare la Dinamo... iese tânărul Crețu, intră Achim.

ora 20:45 - A început meciul.

ÎN NUMELE CĂPITANULUIDinamo București va juca în această seară pe teren propriu cu FCSB într-un meci programat la ora...

Posted by FC DINAMO BUCURESTI on Wednesday, February 3, 2021

#Liga1 #Etapa21 #DerbyAceasta este echipa de start a FCSB din Derby, care va începe la 20:45, în direct la Look Plus, Telekom Sport și Digi Sport.

Posted by FCSB on Wednesday, February 3, 2021

Meciul se joacă pe stadionul Dinamo și este televizat de posturile Digi Sport 1, Telekom Sport 1 și Look Plus.

Înaintea rundei, Dinamo ocupa locul 9, cu 25 de puncte, în timp ce FCSB se află pe prima poziție, cu 45 de puncte.

ECHIPELE

Dinamo: Eșanu - Radu, Puljic, Bejan, Filip - Sorescu, Anton, Răuță, Fabbrini - Crețu - Nemec.
Antrenor: Jerry Gane.

FCSB: Eșanu - Radu, Puljic, Bejan, Filip - Sorescu, Anton, Răuță, Fabbrini - Crețu - Nemec.
Antrenor: Toni Petrea.

Arbitru: Sebastian Colțescu.