Irina Begu produce o nouă surpriză la Melbourne, după un meci incredibil

Irina Begu s-a calificat, miercuri dimineața, în sferturile de finală ale turneului Gippsland Trophy de la Melbourne.

În optimile de finală, reprezentanta noastră a trecut de favorita numărul 5 a turneului, Johanna Konta, după un meci incredibil.

4-6, 7-6 (10), 7-6 (4) a fost scorul întâlnirii dintre Irina Begu și Johanna Konta, care a durat nu mai puțin de 3 ore și 23 de minute.

În setul doi, Irina a salvat două mingi de meci și a avut nevoie de 7 mingi pentru a închide setul!

Apoi, în setul decisiv, sportiva noastră a avut 40-0 atât la 5-3, cât și la 5-4, dar a irosit 7 mingi de meci și a închis meciul abia la tie-break, după o altă minge de meci ratată.

Mai departe, în sferturile de finală, Irina Begu va avea o misiunea extrem de dificilă, urmând a da piept cu favorita numărul doi, Naomi Osaka.

Meciul dintre Irina Begu și Naomi Osaka va avea loc mâine dimineață.

8.770 de dolari și 100 de puncte în clasamentul WTA și-a asigurat Irina Begu odată cu calificarea în sferturile de finală de la Gippsland Trophy.