EURO 2024: Italia se califică în optimi cu un gol în minutul 90+8. Spania câștigă grupa

Cât dramatism am văzut luni seară în Grupa B de la EURO 2024. Italia a remizat dramatic cu Croația, scor 1-1, și s-a calificat în optimi. Spania a câștigat grupa.

După o primă repriză în care ambele echipe și-au împărțit momentele de dominare, Croația a avut un penalty în minutul 54, dar Donnarumma a apărat șutul lui Modric.

La reluare, Modric s-a revanșat și a marcat golul de 1-0 al croaților și a adus euforia în tribune.

Italia și-a revenit cu greu, a atacat în zadar, dar golul egalării a venit abia în minutul 90+8 cu o execuție de zile mari a lui Zaccagni.

În celălalt meci al grupei B, Spania a învins Albania cu 1-0 și a obținut a treia victorie.

Singurul gol al meciului a fost marcat de Ferran Torres, cu o execuție din minutul 13.

După acest rezultat, Spania câștigă grupa, cu 9 puncte. Italia termină pe 2 și e calificată în optimi. Croația este pe locul 3 și are șanse infime de calificare, având în vedere că are doar 2 puncte. Albania este eliminată, cu un singur punct.

Spania va întâlni în optimi ocupanta locului 3 din Grupa A/D/E sau F. Italia va juca în optimi cu Elveția.