EURO 2020 | Ucraina și Macedonia de Nord au făcut spectacol pe Arena Națională

Ucraina și Macedonia de Nord au oferit un meci superb, joi, pe Arena Națională din București.

Jocul din cadrul Grupei C de la EURO 2020 a fost câștigat de Ucraina cu 2-1.

În fața celor aproximativ 8.500 de spectatori, Yarmolenko a deschis scorul în minutul 29, cu o reluare din apropiere, după o deviere superbă cu călcâiul a lui Karavaev.

Peste patru minute, naționala lui Andriy Shevchenko și-a mărit avantajul. Yaremchuk a plecat de la limita offside-ului și l-a învins pe portarul advers cu un șut la colțul scurt.

Yarmolenko și Yaremchuk au marcat și în înfrângerea din prima rundă cu Olanda, scor 3-2.

În minutul 57, Bushchana apărat un penalti executat de Alioski, dar mingea a revenit la jucătorul macedonean, iar acesta a redus din diferență.

Ucraina a avut și ea un penalti, în minutul 84, ratat de Malinovskyi. Sau mai bine spus apărat de Dimitrievski.

Cu acest succes, Ucraina ajunge la 3 puncte și se va duela, cel mai probabil, cu Austria pentru locul doi în grupă.

De partea cealaltă, Macedonia de Nord rămâne cu 0 puncte.

În ultima etapă a grupei, Macedonia de Nord va întâlni Olanda, în timp ce Ucraina va da piept cu Austria, într-un alt meci pe Arena Națională. Ambele jocuri se vor disputa pe 21 iunie, de la ora 19:00.

Ucraina: Bushchan - Karavaev, Zabarnyi, Matvijenko, Mykolenko - Shaparenko, Stepanenko, Zinchenko - Yarmolenko, Yaremchuk, Malinovskyi.

Macedonia de Nord: Dimitrievski - Ristovski, Velkovski, Musliu - Nikolov, Ademi, Spirovski, Alioski - Bardi, Elmas - Pandev.

Arbitru: Fernando Rapallini (Argentina).