EURO 2020: Franța, încurcată de Ungaria

Franța a înregistrat doar un rezultat de egalitate, scor 1-1, cu Ungaria, în etapa a doua din Grupa F de la EURO 2020.

Mbappe și compania au avut posesia și o mulțime de ocazii, dar n-au reușit să învingă o națională maghiară foarte bine organizată.

Contrar cursului jocului, gazdele au deschis scorul în prelungirile primei reprize. Fiola a luat o acțiune pe cont propriu și l-a învins pe Lloris cu un șut plasat, spre bucuria celor aproximativ 60.000 de suporteri prezenți în tribunele Puskas Arena din Budapesta.

Francezii au egalat în minutul 66, când Griezmann, aflat la cel de-al 50-lea meci consecutiv pentru naționala Cocoșului galic, a marcat cu o reluare din centrul careului.

4 puncte are Franța după primele două meciuri din grupă. De partea cealaltă, pentru maghiari este primul punct obținut la acest turneu final european.

În ultima rundă a grupei, Franța va da piept cu Portugalia, iar Ungaria va întâlni Germania.

Ungaria: Gulacsi - Botka, Orban, At.Szalai - Nego, Kleinheister, Nagy, Schafer, Fiola - Ad.Szalai, Sallai.

Franța: Lloris - Pavard, Varane, Kimpembe, Digne - Pogba, Kante, Rabiot - Griezmann - Benzema, Mbappe.

Arbitru: Michael Oliver (Anglia).