Emma Răducanu, victorie fulger și calificare în optimile de la Madrid

Tenismena britanică Emma Răducanu, cea care are un părinte din România, favorita 9 la Madrid, fostă campioană la US Open, a triumfat în partida din 16-imile turneului pe zgură din capitala Spaniei.

Acolo, Răducanu a trecut foarte ușor de Marta Kostyuk din Ucraina, scor 6-2, 6-1, după doar 64 de minute de joc.

Două victorii clare așadar până acum pentru Emma, care pare într-o ușoară revenire de formă. Aici la Madrid ea a dispus în minimum de seturi de Martincova din Cehia, și acum de Kostyuk, pentru ca în faza următoare să dea tot peste o sportivă din Ucraina, Anhelina Kalinina, cea care a trecut de Garbine Muguruza, tot duminică.

La turneul trecut, Răducanu a ajuns până în sferturi la Stuttgart, fiind eliminată acolo de Iga Swiatek, lidera mondială WTA.

Amintim că luni va evolua în optimi de finală și Simona Halep la Madrid, nu înainte de ora 17, cu Cori Gauff din SUA, meci LIVE pe SpotMedia.ro.