Elena Rybakina, în semifinale la Australian Open

Elena Rybakina este prima semifinalistă de la Australian Open 2023.

Campioana de la Wimbledon 2022 a învins-o marți dimineața în sferturile de finală pe Jelena Ostapenko.

6-2, 6-4 este scorul cu care jucătoarea din Kazahstan a obtinut biletele pentru penultimul act al Grand Slam-ului de la Antipozi, la capătul unui meci care a durat o oră și 20 de minute.

În semifinalele competiției, Elena Rybakina, cotată drept favorita numărul 22, o va întâlni pe câștigătoarea sfertului dintre Jessica Pegula și Victoria Azarenka, programat tot astăzi, dar de la ora 10:00 - ora României.

Celelalte două sferturi de finală de pe tabloul feminin se vor disputa mâine: Karolina Pliskova - Magda Linette și Aryna Sabalenka - Donna Vekic.

Semifinalele sunt programate joi, în timp ce marea finală va avea loc sâmbătă.