Derbiul care n-a fost derbi: FCSB s-a distrat cu CFR Cluj

FCSB a obținut o victorie categorică în derbiul cu CFR Cluj, care n-a reușit să trimită nici măcar un șut pe spațiul porții adverse.

"Roș-albaștrii" s-au impus cu 3-0 în meciul disputat vineri seara, pe Arena Națională, în cadrul etapei a 28-a a Ligii 1.

2021 vine cu discounturi de până la 50% la principalele categorii de produse și servicii de care afacerea ta are nevoie. Obține oferta AICI!

Edi Iordănescu l-a lăsat în afara lotului pe Cristi Bălgrădean și a început cu Giedrius Arlauskis, revenit la gruparea din Gruia după o scurtă experiență în Arabia Saudită. Doar că goalkeeperul lituanian a avut o revenire de coșmar.

După câteva intervenții bune, Arlauskis l-a faultat pe Octavian Popescu în afara careului și a văzut direct cartonașul roșu. Era minutul 40.

O altă fază fierbinte a avut loc în ultimul minut al prelungirilor, când Moruțan a fost faultat în careu, dar arbitrul Ovidiu Hațegan a considerat că mijlocașul lui FCSB a simulat.

FCSB a dominat prima parte, însă cele două echipe au intrat la egalitate la vestiare.

La ieșirea de la cabine, FCSB a pus în totalitate stăpânire pe meci și a urmat o lecție de fotbal aplicată campioanei.

Darius Olaru a deschis scorul în minutul 49, după ce i-a furat mingea lui Chipciu.

Avantajul gazdelor a fost majorat în minutul 62, când Florin Tănase a profitat de mai multe erori în apărarea clujenilor.

Scorul final a fost stabilit de Olimpiu Moruțan, în minutul 78, cu un șut superb de la marginea careului.

Grație acestui succes, FCSB s-a distanțat la trei puncte de clujeni în fruntea clasamentului.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre FCSB și CFR Cluj, din cadrul etapei a 28-a a Ligii 1.

FCSB - CFR Cluj 3-0 (Olaru '49, Tănase '62, Moruțan '78)

'90+2 - FINALUL MECIULUI

'90+1 - Dublă schimbare la FCSB: ies Tănase și Moruțan, intră Vînă și .

INFO: CFR Cluj n-a trimis niciun șut pe spațiul porții.

'90 - Sandomierski prinde la un șut de la distanță trimis de Olaru.

'84 - Oaidă îi i locul lui Octavian Popescu.

'79 - Trei schimbări la CFR Cluj: ies Chipciu, Susic și Carnat, intră Manea, Pereira și Gâdea.

'78 - GOOOL FCSB !!! Moruțan înscrie superb cu un șut de la marginea careului !!!

'65 - Moruțan are o intervenție remarcabilă și respinge un gol ca și făcut.

'62 - GOOOL FCSB !!! Tănase marchează după o serie de greșeli în lanț în apărarea clujenilor !!!

'58 - Acțiune periculoasă de atac a clujenilor, dar fundașii "roș-albaștrilor" se descurcă în cele din urmă.

'53 - Schimbare la clujeni: iese Păun, intră Sigurjonsson.

'49 - GOOOL FCSB !!! Olaru îi fură mingea lui Chipciu și deschide scorul !!!

Startul reprizei secunde.

'46 - Panțîru îi ia locul lui Crețu.

'45+3 - Finalul primei reprize.

'45+3 - Moruțan cade în careu, cere penalti, dar primește doar un cartonaș galben pentru simulare.

'45 - Prima repriză va fi prelungită cu trei minute.

'45 - Sandomierski respinge la o lovitură liberă executată de Coman.

'44 - Schimbare la CFR Cluj: intră Sandomierski, iese Itu.

'41 - Arlauskis îl faultează pe Octavian Popescu în afara careului și primește cartonașul roșu!

'31 - Ce ocazie! Coman, rămas singur cu Arlauskis, șutează direct în goalkeeeperul lituanian.

'26 - Moruțan trimite un nou șut de la distanță, din nou pe lângă.

'14 - Moruțan șutează puțin pe lângă poarta arădenilor.

Vezi: Bălgrădean, scos din lotul lui CFR Cluj

'6 - Arlauskis respinge la un șut al lui Moruțan.

'5 - Tănase șutează mult pe lânga poartă de la marginea careului.

'3 - Susic intervine bine și respinge din fața lui Coman.

ora 20:33 - A început meciul.

Meciul se joacă pe Arena Națională din Capitală și este televizat de posturile Digi Sport 1, Telekom Sport 1 și Look Plus.

FCSB și CFR Cluj se află la egalitate de puncte în fruntea clasamentului, fiecare cu câte 60, înaintea acestui meci.

ECHIPELE:

FCSB: Vlad - Crețu, Cristea, Miron, Ov.Popescu - Șut, Moruțan, Olaru - Oct.Popescu, Tănase, Coman.

CFR Cluj: Arlauskis - Susic, Vinicius, Burcă, Camora - Itu, Bordeianu, Deac - Chipciu, Carnat, Păun.

Arbitru: Ovidiu Hațegan.