Debut pentru Rareș Ilie la Nice contra Romei lui Jose Mourinho

Mijlocașul român Rareș Ilie a debutat la formația franceză OGC Nice într-un amical disputat de aceasta contra lui AS Roma, campioana din Conference League.

Ilie a jucat din primul minut în echipa de start a lui Lucien Favre la Nice, meciul disputându-se în Portugalia la Albufeira, scor final 1-1.

Fostul rapidist a fost folosit ca extremă stânga și a avut o evoluție bună, având și două faze de poartă în cele 82 de minute jucate, fiind apoi înlocuit cu Luca da Cunha. Brahimi a marcat pentru Nice, iar Roma a egalat prin autogolul lui Lemina.

Rapid l-a transferat pe Rareș Ilie, 19 ani, la Nice, contra sumei de 5 milioane de euro, oficial.

Nice s-a clasat pe 5 în ultimul sezon din Franța, iar după ultimele informații, gruparea franceză în roșu și negru ar urma să îl împrumute în primul an pe Ilie la Lausanne, în Elveția.

Mijlocașul român va avea un salariu foarte bun la Nice, de 500.000 de euro anual.