Cunoaștem primul finalist de la Turneul Campionilor

Avem primul finalist de la Turneul Campionilor, ATP Nitto Finals, disputat la Torino, în Italia, după o semifinală superbă, decisă în trei seturi.

Acolo, Jannick Sinner, favoritul gazdelor, 4 ATP, a dispus de rusul Daniil Medvedev, locul 3 mondial, scor 6-3, 6-7(4), 6-1. Adversarul său se va decide în urma partidei Carlos Alcaraz-Novak Djokovici.

O partidă superbă în Italia, cu un Sinner în mare formă. Elevul lui Darren Cahill, fostul antrenor al Simonei Halep, a făcut o demonstrație de tenis, mai ales în setul ultim, când loviturile sale de rever au făcut deliciul spectatorilor.

Jannik Sinner rămâne neînvins la Torino și după semifinale. Italianul de 22 de ani va juca prima sa finală de TC, după un meci de 2 ore și 30 de minute, aceasta fiind a treia victorie consecutivă în fața rusului Daniil.

Adversarul lui Sinner se va decide sâmbătă seară, de la ora 22:00, atunci când se vor înfrunta Novak Djokovici și Carlos Alcaraz, primii doi clasați în lume.