Cunoaștem prima semifinalistă de la US Open 2020, după o victorie categorică

Jennifer Brady este prima jucătoare calificată în semifinalele de la US Open 2020.

Tenismena americană, aflată pe locul 41 în ierarhia WTA, a învins-o în sferturile de finală pe Yulia Putintseva (locul 35 WTA).

6-3, 6-2 a fost scorul cu care Brady s-a calificat în prima ei semifinală de Grand Șlam, după un meci care a durat o oră și 10 minute.

În semifinale, sportiva în vârstă de 25 de ani o va întâlni pe câștigătoarea "sfertului" dintre Naomi Osaka și Shelby Rogers, care se va disputa mai tarziu în această seară.

În celelalte sferturi, programate miercuri, se întâlnesc Tsevatana Pironkova - Serena Williams și Victoria Azarenka - Elise Mertens.

Semifinalele de la US Open se vor disputa joi.

Finala feminină de la US Open 2020 va avea loc sâmbată seara.