Cum explică selecționerul Turciei înfrângerea drastică a echipei sale cu Italia: Efectiv ne-au sufocat

Turcia a fost învinsă clar de Italia cu 3-0 în meciul de deschidere de la EURO 2020, disputat vineri seara la Roma, în prima rundă a grupei A de la acest turneu final.

Insigne, Immobile și un autogol semnat de Demiral au adus cele trei puncte în tabăra Italiei, echipă aflată în mare formă în mandatul lui Roberto Mancini.

După joc, la conferința de presă, selecționerul Senol Gunes a încercat să explice cauzele acestui eșec dur:

"Speram într-un alt rezultat, însă Italia a fost dominatoare. Primul gol a schimbat lucrurile în repriza secundă şi am pierdut controlul partidei. Din punct de vedere tactic, Italia a fost superioară, a controlat terenul şi mingea. Speram ca echipa mea să reuşească un meci mai bun. Am fost buni în în prima repriză, am jucat bine, am rămas în meci. Am vrut să ţinem mingea, dar Italia a avut posesia şi ne-a sufocat cu presingul lor şi cu un ritm ridicat. În privinţa meciului din această seară, am dat maximum, dar ar fi fost nevoie de mai multă viteză la pase.

Cele mai interesante recorduri și statistici după meciul de deschidere de la EURO 2020 dintre Italia și Turcia

Însă jucătorii mei au luptat şi au dat dovadă de caracter", a punctat Gunes în fața jurnaliștilor prezenți la Roma.

Gunes a fost pe bancă și la minunea din 2002, când Turcia obținea cea mai mare performanță din istorie, locul 3 la Campionatul Mondial din Coreea de Sud și Japonia.

EURO 2020: Italia învinge Turcia la scor în meciul de debut

Primele cuvinte ale unui antrenor fericit, Roberto Mancini, după meciul perfect făcut de Italia la deschiderea EURO 2020

Presa internațională este la picioarele Italiei, la capătul succesului clar de la debutul EURO 2020 cu Turcia