EURO 2020: Italia învinge Turcia la scor în meciul de debut

Italia a debutat cu dreptul la EURO 2020 și a învins Turcia, scor 3-0, într-un meci din Grupa A, disputat pe Stadio Olimpico din Roma.

Neînvinsă de 27 de meciuri, Italia a început EURO 2020 cu un moral excelent, dar a avut în față o echipă care a primit doar trei meciuri în preliminarii.

Turcii s-au pus pe două linii și au încercat să blocheze culoarele spre poartă.

Italienii și-au creat însă ocazii, dar deschiderea scorului s-a produs abia în minutul 53.

Berardi a pătruns în careu în banda dreaptă, iar centrarea a fost respinsă în propria poartă de Demiral.

În minutul 67, Immobile a făcut 2-0 pentru italieni, după ce portarul Cakir a respins în față șutul lui Spinazzola.

Minutul 80 a adus și golul de 3-0, fiind reușit de Insigne din pasa lui Immobile.

Italia a început astfel în forță EURO 2020 și visează frumos după această victorie.

Sâmbătă, în celalalt meci din Grupa A, Țara Galilor și Elveția se vor întâlni de la ora 16:00.

TURCIA - ITALIA 0-3 (Demiral '53, Immobile '67, Insigne '80)

90+3 - Final de meci!

90 - 3 minute suplimentare.

88 - Caglar vede cartonașul galben.

85 - Schimbare Italia: Bernardeschi intră în locul lui Berardi.

80: Schimbări Italia: Belotti și Chiesa intră în locul lui Insigne și Immobile.

80 - GOL ITALIA!!! Insigne face 3-0 cu un șut frumos din prima din pasa lui Immobile!

73 - Schimbare Italia: Cristante intră în locul lui Locatelli.

67 - GOL ITALIA!!! Immobile face 2-0 după ce Cakir a respins în față la un șut trimis de Spinazzola!

64 - Schimbări Turcia: Ayhan și Kahveci intră în locul lui Tufan și Yokuslu.

62 - Italia dominăcopios și caută și golul 2.

57 - Insigne trage din careu, dar mingea e deviată în corner!

53 - GOL ITALIA! Demiral își bagă mingea în propria poartă după o centrare din dreapta a lui Berardi!

53 - Under trage din unghi, dar mingea e reținută fără probleme.

51 - Turcia joacă ceva mai sus în partea secundă, după ce în prima parte a băgat autobaza.

46 - Se reia jocul!

Schimbare Turcia: Under intră în locul lui Yazici.

Schimbare Italia: Di Lorenzo intră în locul lui Florenzi.

45 - Pauză!

43 - Immobile trage pe jos din centrul careului, portarul turcilor apără fără probleme!

37 - Turcia încearcă un moment de posesie, dar nu poate ieși din 30 de metri de la propria poartă.

32 - Immobile trimite cu capul după o centrare din partea stângă, dar mingea se duce alături de poartă!

27 - Italia domină complet jocul, Turcia abia mai trece de centrul terenului.

22 - Chiellini reia cu capul după un corner, mingea e scoasă de sub transversală!

20 - Italia cere din nou penalti pentru un henț dupa un șut trimis de Immobile, dar jocul continuă. Decizie corectă.

17 - Insigne trage din prima din unghi, mingea se duce pe lângă poartă!

17 - Italia cere penalti pentru un presupus henț, jocul continuă.

14 - Demiral respinge fără probleme la o centrare din partea stângă.

10 - Începutul de meci este echilibrat. Italienii au posesia, dar turcii se apără bine.

3 - Centrare din partea dreaptă, dar mingea trimisa de Immobile se duce pe lângă poartă.

3 - Fanii turci sunt mai puțini, dar îi huiduie copios pe fotbaliștii italieni la ei a casă.

Turcia: Cakir – Celik, Demiral, Soyuncu, Meras – Yokuslu – Karaman, Tufan, Yazici, Calhanoglu – Yilmaz. Selecționer: Senol Gunes

Italia: Donnarumma – Florenzi, Bonucci, Chiellini, Spinazzola – Barella, Jorginho, Locatelli – Berardi, Immobile, Insigne. Selecționer: Roberto Mancini

21:48 - Bono, The Edge si Martin Garrix interpretează melodia We Are The People.

21:43 - Andrea Bocelli interpretează melodia Nessun dorma.

21:35 - A început ceremonia de deschidere!

Info: Meciul începe la ora 22:00.

Partida are loc pe Stadio Olimpico din Roma.

În cealaltă partidă a grupei se vor întâlni Țara Galilor și Elveția, sâmbătă de la ora 16:00.