CSM București își cunoaște adversara din sferturile Ligii Campionilor la handbal feminin

Gruparea de handbal feminin din România CSM București este calificată în sferturile Ligii Campionilor, acolo unde va avea o dublă manșă extrem de dificilă.

După ce a trecut de SCM Râmnicu Vâlcea la mare luptă, chiar dacă a pierdut sâmbătă în manșa retur, scor 21-27 (11-15), CSM va juca în fața celor de la ȚSKA Moscova pentru un loc în Final Four-ul de la Budapesta din luna mai.

Meciurile vor avea loc pe 3 aprilie la București și apoi o săptămână mai târziu în capitala Rusiei.

Pentru a ajunge aici, gruparea rusă a trecut de Krim Ljubljana, după o dublă infernală, în care a pierdut meciul tur la 5 goluri, 20-25. La Moscova însă, ȚSKA s-a impus cu 27-21 și vom avea un duel pe cinste în sferturi.

CSM București a trecut cu emoții de SCM Râmnicu Vâlcea, în Liga Campionilor la handbal feminin

Moscovitele au debutat în Liga Campionilor în acest sezon, au terminat grupa B pe locul 2, imediat sub Gyor, iar partidele cu Vâlcea le-au câștigat clar, ambele la 10 goluri diferență, 34-24 în România și 30-20 în Rusia.

ȚSKA e văzută de către EHF a doua favorită la câștigarea Ligii Campionilor, fiind una dintre cele mai bogate echipe din Europa, chiar dacă e înființată abia din 2019. Antrenor este danezul Jan Leslie, iar nucleul de bază al lotului e format din jucătoarele de la naționala Rusiei.

Cele mai tari faze ale meciului SCM Râmnicu Vâlcea - CSM București, etapa a 10-a.

Duminică se mai decid calificatele în sferturi după Rostov – Podravka, Odense – Vipers și Brest – Esbjerg.

Rezultatele înregistrate sâmbătă în meciurile din cadrul etapei a 27-a a Ligii 1

România a câștigat dramatic în Portugalia, în Rugby Europe Championship 2021

Norvegia: Trei oameni vaccinaţi cu AstraZeneca sunt trataţi în spital pentru cheaguri de sânge UPDATE Reacția companiei