CSM București a trecut cu emoții de SCM Râmnicu Vâlcea, în Liga Campionilor la handbal feminin

CSM București s-a calificat sâmbătă în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin.

Cristina Neagu și compania au pierdut returul de acasă cu SCM Râmnicu Vâlcea, dar merg mai departe grație rezultatului din tur (24-33).

În returul de astăzi, SCM Râmnicu Vâlcea a controlat în totalitate partida, dar a obținut o victorie la doar șase goluri, scor 21-27 (11-15).

Formația pregătită de Florentin Pera a început ca din tun meciul de la București și au intrat la pauză cu un avans de patru goluri.

După pauză, SCM Râmnicu Vâlcea s-a distanțat chiar și la șapte goluri, dar n-a mai avut forța să întoarcă rezultatul din tur.

De partea cealaltă, CSM București a avut o evoluție modestă, de la bucureștence remarcându-se doar Cristina Neagu și Denisa Dedu.

În sferturi, CSM București o va întâlni, la începutul lunii aprilie, în dublă manșă, pe ȚSKA Moscova (Rusia).

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre CSM București și SCM Râmnicu Vâlcea, din manșa secundă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin:

CSM București - SCM Râmnicu Vâlcea 21-27 (11-15)

FINALUL MECIULUI

'60 - Florica marchează în ultima secundă a meciului.

'59 - Cristina Neagu reduce din handicap când a mai rămas doar un minut de jucat.

'59 - Glibko răspunde imediat, dar calificarea bucureștencelor nu mai este pusă în pericol.

'58 - Cvijic punctează și ea.

'57 - Neagu pătrunde pe un culoar și marchează.

'55 - Glibko punctează dintr-o aruncare de la 7 metri.

'54 - Cristina Neagu marchează, iar Florentin Pera cere un time-out.

INFO: Reamintim că în tur CSM București s-a impus la 9 goluri, cu 33-24.

'52 - Gonzalez înscrie cu noroc, iar formația oaspete are 7 goluri avans.

'49 - Aardahl duce scorul la 23-17, iar antrenorul bucureștencelor, Adi Vasile, solicită un time-out.

'49 - Vâlcea marchează din nou în poarta goală!

'48 - Liscevic vede poarta goală și o surprinde pe Dedu.

'44 - Pintea punctează de pe pivot.

'44 - Gonzalez mărește avansul vâlcencelor la patru goluri.

'43 - Cristina Neagu înscrie de la 7 metri.

'42 - Liscevic marcheaza pe contraatac.

'41 - Florica ia o acțiune pe cont propriu și înscrie.

'40 - Martins înscrie dintr-o aruncare de la 7 metri.

'38 - Lopez punctează de pe extremă.

'37 - Eliminare de două minute pentru Cristina Neagu, pentru proteste.

'35 - Crina Pintea marchează.

'34 - Gol la vinclu reușit de Gonzalez.

'32 - Lazovic pătrunde excelent și fructifică.

'31 - Neagu înscrie cu o aruncare în diagonală.

17:51 - A început repriza secundă.

-----------------------

PAUZĂ

'29 - Laura Chiper înscrie din extrema dreaptă.

'29 - Cristina Neagu marchează din nou, iar diferența între cele două echipe este de cinci goluri în favoarea vâlcencelor.

'28 - Elghaoui își trece și ea numele pe tabela de marcaj.

'24 - Gonzalez punctează cu o aruncare din zonă centrală.

'25 - Înscrie Cristina Neagu pentru gazde.

'25 - Florica o duce pe Vâlcea la cinci goluri în față.

'24 - Dedu apără două aruncări de la 7 metri la rând.

'22 - Gol marcat de Liscevic, iar SCM Râmnicu Vâlcea face 12-8 în această primă repriză.

'21 - Laura Chipăr înscrie din extrema dreaptă.

'19 - Gonzalez înscrie printre picioarele lui Grubisic, iar vâlcencele au 4 goluri avans.

'18 - Glibko transformă o aruncare de la 7 metri.

'16 - Liscevic înscrie și ea cu o aruncare frumoasă.

'16 - Un nou gol în contul Cristinei Neagu.

'14 - Lazovic le aduce pe bucureștence la doar două goluri distanță.

'13 - Vâlcea arătă un handbal foarte solit, în timp ce CSM "trăiește" din aruncările Cristinei Neagu.

INFO: Amintim că în tur CSM București s-a impus la 9 goluri, cu 33-24.

'9 - Dembele punctează de pe extremă.

'8 - Gonzalez duce scorul la 6-2 în favoarea formației din Vâlcea.

'7 - Gol marcat de Florica, în timp ce CSM București joacă în inferioritate timp de două minute.

'6 - Dembele răspunde imediat pentru gazde și avem un început de meci incendiar.

'6 - 4-1 pentru Vâlcea.

'5 - Neagu marchează primul gol pentru CSM București cu o aruncare de la 9 metri.

'4 - Un nou gol în contul formației oaspete.

'2- SCM Râmnicu Vâlcea începe în forță și marchează de două ori în primele două minute.

ora 17:00 - A început meciul.

Meciul se desfășoară în Sala Polivalentă din București și este televizat de Digi Sport 2 și Telekom Sport 1.

În tur, CSM București s-a impus categoric în deplasare, cu 33-24.

Câștigătoarea dublei CSM – CSM va juca în sferturi cu Krim Ljubljana sau CSKA Moscova.