CSA Steaua, umilită pe teren propriu de Sibiu, își ia practic adio de la o ipotetică promovare directă în Liga 1

Militarii de la CSA Steaua, grupare de ligă secundă din România, au fost învinși categoric pe stadionul Ghencea cu scorul de 4-1 de către cei de la AFC Hermannstadt.

Este al treilea meci consecutiv fără victorie pentru roș-albaștrii, care își iau practic adio de la promovarea directă în Liga 1, asta dacă cumva ar obține dreptul juridic de a promova în primul eșalon.

Sibiul s-a distrat azi pe Ghencea și a câștigat prin golurile semnate de Alhassan de două ori, minutele 13 și 27, plus Balaure și Buhăcianu, ultimul din penalti, în minutul 81.

Singurul gol al steliștilor a fost adus de Chipirliu, tot din penalti, pe finalul primului mitan.

Sibiul își consolidează locul secund, fiind la 4 puncte acum peste U Cluj, în timp ce Steaua rămâne pe 4, dar poate fi depășită luni de Chiajna, dacă aceasta va învinge pe ardeleni.

Mai sunt doar 5 etape de disputat, iar distanța până la locul 2 este de 10 puncte, fiind astfel greu de crezut că militarii vor mai remonta acest mare handicap.

Roș-albaștrii suferă practic cel mai drastic eșec de la reînființarea lor din 2017.

Echipe de start:

Steaua: Bălbărău - Oroian, Beța, Wallace, Zaharia - Răsdan, Șt.Pacionel, Enceanu, Popa - Chipirliu, Buhăescu.

Hermannstadt: Iliev - Pantea, Bejan, I.Stoica, Opruț - Alhassan, Mino, Biceanu, P.Petrescu - C.Popescu, D.Paraschiv.