CFR Cluj s-a împiedicat de ȚSKA Sofia, în penultima etapă a grupelor Europa League

CFR Cluj a obținut doar un rezultat de egalitate, scor 0-0, în meciul disputat joi seara, pe teren propriu, cu ȚSKA Sofia, în penultima etapă din Grupa A a Europa League.

Din fericire pentru clujeni, AS Roma a învins-o pe Young Boys Berna, iar campioana României păstrează încă șanse la calificarea în faza următoare.

Pentru a ajunge în 16-imi, CFR Cluj trebuie să câștige în deplasarea de săptămâna viitoare de la Young Boys Berna.

Revenind la meciul cu bulgarii, CFR Cluj, la primul meci fără Dan Petrescu, a arătat ca o echipă debusolată, fiind pusă în mare dificultate de gruparea adversă.

De altfel, CFR Cluj a avut doar câteva ocazii, venite în startul meciului, iar pe final doar intervențiile lui Bălgrădean și jocul excelent al lui Burcă au evitat înfrângerea.

Clujenii au încheiat meciul în inferioritate numerica, după ce Chipciu a fost eliminat în minutul 85.

0-0 și CFR Cluj are doar varianta victoriei în deplasarea de peste o săptamână din Elveția.

Vezi: CFR Cluj, înaintea ultimei etape din Grupa A a Europa League: Rezultate, clasament, calcule și program

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre CFR Cluj și ȚSKA Sofia, din cadrul Grupei A a Europa League.

CFR Cluj - ȚSKA Sofia 0-0

'90+3 - FINALUL MECIULUI

'90+2 - Rondon are o intervenție de zile mari în defensivă. Apoi, Bălgrădean scoate la un șut al lui Tiago, intrat în partea secundă.

'90 - Trei minute de prelungiri pentru această repriză secundă.

'85 - Cartonaș roșu pentru Alex Chipciu! Mijlocașul nostru vede cel de-al doilea cartonaș galben și, implicit, pe cel roșu pentru o simulare în careu!

'85 - CFR Cluj cere un henț în careu, dar arbitrul lasă jocul să continue.

'85 - Vojtus intră în locul lui Debeljuh.

'83 - O nouă intervenție salvatoare a goalkeeperului român.

INFO: Roma face 3-1 cu Young Boys și rezolvă meciul. A înscris Dzeko, în minutul 31.

'81 - Burcă intervine salvator la o nouă acțiune de atac a oaspeților.

'80 - Din nou emoții la poarta lui Bălgrădean! Bulgarii au dominat categoric această repriză secundă, în care campioana Românie a ajuns rar la poarta adversă.

'77 - Sowe trece din nou pe lângă gol, la o centrare din banda dreaptă.

'75 - Schimbare la CFR Cluj: iese Păun, intră Carnat.

'70 - Atacă bulgarii, dar Bălgrădean reușește să îndepărteze pericolul.

'69 - Ce ocazie! ȚSKA Sofia trece pe lângă gol, la un șut al lui Sowe, deviat în extremis de Burcă.

'61 - Schimbare la CFR Cluj: iese Pereira, accidentat, intră Deac.

INFO: Roma face 2-1 cu Youg Boys Berna, după golul lui Calafiori (min.59)

min.49 - Bălgrădean scoate la un șut de la distanță al lui Youga.

INFO: În meciul tur, disputat în urmă cu o lună și jumătate la Sofia, CFR Cluj s-a impus cu 2-0.

ora 23:02 - Startul reprize secunde.

----------

'45+1 - Finalul primei reprize.

INFO: În celălalt meci din Grupa A, AS Roma a egalat-o pe Young Boys Berna, scor 1-1. A înscris Borja Mayoral, în minutul 44.

'37 - Meci lipsit de ocazii, iar la aceste scoruri, CFR Cluj este eliminată din competiție...

'35 - Debeljuh trimite mult peste poartă dintr-o centrare a lui Camora.

INFO: În celălalt meci din Grupa A, Young Boys Berna a deschis scorul la Roma, prin Nsame (min.34).

'23 - După un început în forță, cele două echipe par că s-au calmat, iar jocul se desfășoară mai mult la mijlocul terenului.

'17 - Păun șutează puțin pe lângă poartă.

'12 - Debeljuh rămâne într-o poziție bună după o greșeală în apărarea bulgarilor, șutează la colțul scurt, dar Busatto are o intervenție pe remarcabilă.

'5 - Camora scoate de pe linia porții. Ce ocazie pentru bulgari!

'2 - Pereira reia cu capul puțin pe lângă poartă.

INFO: De la aceeași oră se joacă și celălalt meci din grupă, AS Roma - Young Boys Berna.

ora 22:00 - A început meciul.

INFO: Fostul secund al lui Dan Petrescu (plecat de la echipă la începutul acestei săptămâni), Valeriu Bordeanu, va sta pe bancă astăzi.

Meciul se joacă la Cluj și este televizat de posturile Digi Spot 1, Telekom Sport 1 și Look Plus.

Înaintea acestui meci, clasamentul în Grupa A se prezintă astfel: 1. AS Roma 10p, 2. Young Boys 7p, 3. CFR Cluj 4p, 4. ȚSKA Sofia 1p.

ECHIPELE

CFR Cluj: Bălgrădean - Susic, Manea, Burcă, Camora - Chipciu, Djokovic - Rondon, Păun, Pereira - Debeljuh.

ȚSKA Sofia: Busatto - Antov, Mattheij, Zanev - Vion, Youga, Geferson, Carey - Sankhare - Sowe, Yomov.

Arbitru: Amaury Delerue (Franța).