CFR Cluj se califică în grupele Europa League

CFR Cluj s-a calificat în grupele Europa League după ce a învins formația finlandeză KuPS cu 3-1.

Ardelenii au trecut fără emoții de campioana Finlandei și merg din nou în grupele Europa League.

Scorul a fost deschis în minutul 5 de Rondon, cu o lovitură de cap, dintr-o centrare ideală trimisă de Ciprian Deac.

Campioana a continuat să domine, iar 2-0 s-a făcut cu patru minute înainte de pauză, când Debeljuh s-a aflat la locul potrivit și a finalizat centrarea lui Păun.

În partea secundă, CFR Cluj a fost net superioară și a marcat din nou în minutul 61, prin același Rondon, tot din centrarea lui Ciprian Deac.

Finalul de meci a fost liniștit, dar KuPS a marcat cu un șut puternic în minutul 90, sub transversală, dar era prea târziu pentru ca finlandezii să facă o minune.

CFR Cluj merge astfel în grupele Europa League, iar advesarele le va afla vineri, de la ora 14:00, în direct pe SpotMedia.ro.

Primul meci din faza grupelor va avea loc pe 22 octombrie, iar ultimul pe 10 decembrie.

CFR CLUJ - KUPS 3-1 (Rondon '5, '56, Debeljuh '41 / Udoh '90)

90+3 - Final de meci! CFR Cluj se califică în grupele Europa League!!!

90 - GOL KuPS! Udoh trage puternic sub transversală din 15 metri și marchează!

90 - Pereira trage din marginea careului în brațele portarului.

86 - Schimbare CFR: Hoban intră în locul lui Păun.

84 - Schimbare CFR: Omrani intră în locul lui Debeljuh.

82 - CFR controlează mijlocul terenului, dar nu mai are ocazii de gol.

78 - Schimbare CFR: Pereira intră în locul lui Deac.

75 - Deac bate un corner din partea dreapta, finlandezii rezolvă faza fără probleme.

70 - Finlandezii au cedat complet, CFR Cluj domină categoric.

64 - Ce ratare! Debeljuh primește liber în careu, dar trage în portar dintr-o poziție ideală!

61 - CFR Cluj are posesia și controlează jocul. Calificare fără emoții, ardelenii mai pot marca.

56 - GOL CFR CLUJ!!! Rondon face 3-0 cu o reluare cu latul din centrarea lui Ciprian Deac!!!

52 - Finlandezii ajung la poarta lui CFR Cluj, dar șutul se duce mult pe lângă poartă.

49 - Păun primește în centrul careului, dar șutul său e slab, pe lângă poartă.

46 - Se reia jocul!

45+2 - Pauză!

45 - 2 minute suplimentare.

41 - GOL CFR CLUJ!!! Debeljuh face 2-0 cu o reluare din 4 metri, din pasa excelentă a lui Păun din dreapta!

40 - Boateng vede cartonașul galben.

35 - Usman trage puțin pe lângă poarta lui CFR Cluj. Finlandezii sunt din ce în ce mai periculoși.

32 - Vinicius are probleme din cauza unei bălți, dar finlandezii nu profită și mingea e degajată de ardeleni.

29 - Boateng trage puternic de la 25 de metri, mingea se duce puțin pe lângă poartă.

26 - CFR Cluj se apără bine și finlandezii nu pot trece de zidul ardelenilor de la centrul terenului.

22 - Deac bate un nou corner, dar de această dată mingea e respinsă de la prima bară.

19 - Finlandezii trimit un prim șut spre poartă, dar Vinicius blochează excelent!

15 - Finlandezii încearcă un atac în partea dreaptă, dar Burcă rezolvă cu calm.

11 - CFR Cluj încearcă un nou atac, dar jucătorii au mari probleme din cauza bălților de pe teren.

8 - CFR Cluj se organizează bine și incearcă să blocheze atacurile finlandezilor.

5 - GOL CFR CLUJ!!! Rondon marchează cu capul după o centrare perfectă a lui Deac din corner!

3 - Terenul este îmbibat cu apă, jucătorii au probleme de echilibru.

2 - CFR Cluj începe în atac, dar Rondon e blocat în careul finlandezilor.

CFR Cluj: Bălgrădean - Susic, Vinicius, Burcă, Camora - Deac, Bordeianu, Djokovici, Păun - Rondon, Debeljuh

Rezerve: Sandomierski, Manea, Omrani, Pereira, Chipciu, Hoban, Cestor

KuPS: Virtanen - Savolainen, Tarasovs, Tomas, Pikk - Saxman, Boateng, Nissila - Sale, Rangel, Pennanen

Rezerve: Riihamaki, Purje, Udoh, Manga, Pirttijoki, Henonen, Nissinen