Campioana Bayern Munchen pierde surprinzător la una dintre codașele din Bundesliga

Bayern Munchen a suferit un eșec surprinzător în cadrul rundei curente din Bundesliga (12), într-un duel bavarez cu cei de la Augsburg, scor 1-2.

Campioana a fost învinsă într-o deplasare cu o trupă ce ocupa la startul partidei un loc de retrogradare. Un meci de coșmar pentru Nagelsmann și compania, care începuse într-o notă de sărbătoare, cu Thomas Muller aflat la borna de 600 de jocuri pentru Bayern, un record all-time în Bundesliga.

Golurile au fost marcate toate în prima repriză, Pedersen și Hahn pentru gazde în minutele 23 și 36, respectiv Lewandowski pentru Bayern, minutul 38, cu Muller pasă de gol.

Oricât s-au chinuit oaspeții, nu au mai putut aduce nici măcar egalarea pe tabelă. Ei vor rămâne oricum lideri și după această etapă în clasament, însă dacă Dortmund se va impune cu Stuttgart, va veni la doar un punct în spatele marii rivale.

Augsburg urcă deasupra liniei de retrogradare după acest succes, până pe 15.

E prima dată din 2007 pentru Bayern când pierde două meciuri la rând într-un sezon cu echipe aflate în a doua jumătate a clasamentului.