Bayern Munchen, la un pas să piardă titlul în Germania, după 10 ani de supremație

Bayern Munchen s-a făcut de râs sâmbătă în Bundesliga, suferind un eșec dur pe teren propriu, eșec care poate duce la pierderea campionatului.

A fost 1-3 în meciul cu RB Leipzig, locul 3 în campionat, iar acum Borussia Dortmund e favorită la câștigarea titlului.

După ce Gnabry a deschis scorul în minutul 25, totul părea că merge conform planului, însă repriza secundă a fost una de coșmar pentru bavarezi. Laimer, viitor jucător la Bayern din vară după cum speculează presa, a egalat în minutul 64, Nkunku a majorat scorul, iar Szoboszlai a încheiat socotelile în Bavaria, ultimii doi după lovituri de la 11 metri.

UNBELIEVABLE!!! RB Tears Bayern Down! | Bayern - Leipzig 1-3 | Highlights | MD 33 – Bundesliga 22/23

Suporterii lui Bayern au și părăsit pe rând Allianz Arena la 1-3, iar acum Dortmund este la mâna ei în lupta pentru titlu. Va juca duminică în fața lui Augsburg, apoi în ultima etapă cu Mainz și dacă va bifa 6 puncte va fi campioană, pentru prima dată din 2012, ultimul titlu fiind adus de Jurgen Klopp în Westfalia.