Bayern Munchen a câștigat Liga Campionilor

Bayern Munchen a câștigat, duminică seara, ediția 2019/2020 a Ligii Campionilor, după ce-a învins-o în finală pe Paris Saint Germain, cu 1-0.

Unica reușită a finalei de la Lisabona i-a aparținut fostului mijlocaș al lui PSG, francezul Kingsley Coman, în minutul 59.

PSG și Bayern au oferit o confruntare foarte frumoasă, cu multe ocazii de gol de ambele părți și intervenții pe măsură ale celor doi goalkeeperi, cu un plus pentru Neuer.

Neymar, Di Maria și Mbappe au trecut pe lângă gol în prima repriză, în timp ce Bayern a fost periculoasă prin Lewandowski, care a lovit bara în minutul 21.

La un sfert de oră de la startul părții secunde, campioana Germaniei a dat lovitura prin francezul Coman, care a reluat în poarta cu capul la o centrare a lui Kimmich.

Pe final, francezii s-au aruncat în atac, însă bravul Neuer a rezistat asaltului dat de Mbappe și Neymar.

Este cea de-a șasea Cupa a Campionilor/Liga Campionilor câștigată de bavarezi.

De partea cealaltă, pentru PSG a fost prima finală disputată în cea mai importantă competiție intercluburi de pe Bătrânul Continent.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea finalei Ligii Campionilor dintre Paris Saint Germain și Bayern Munchen.

PSG - Bayern Munchen 0-1 (Coman '59)

min.90+5 - FINALUL MECIULUI! BAYERN MUNCHEN CÂȘTIGĂ CEA MAI IMPORTANTĂ COMPETIȚIE INTERCLUBURI DIN EUROPA!

min.90+2 - Pe contraatac, Neymar trimite puțin pe lângă poartă!

min.90+1 - Kehrer îl oprește fantastic pe Lewandowski.

min.90 - Repriza secundă va fi prelungită cu 5 minute.

min.84 - Coutinho, intrat in partea secundă, trimite puțin pe lângă poartă dintr-o lovitură liberă.

min.74 - Neymar șutează pe lângă poartă.

min.70 - Ce ocazie! Marquinhos apare la finalizare, dar Neuer închide extraordinar poarta!

min.67 - Mbappe nu reușește să reia la o centrare a lui Di Maria.

min.62 - Asediu al nemților! Thiago Silva salvează din fața porții goale după un șut al aceluiași Coman.

min.61 - Kimpembe are o intervenție salvatoare la o centrare a lui Coman.

min.59 - GOOOL BAYERN MUNCHEN! Coman marchează cu capul dintr-o centrare perfectă a lui Kimmich!

23:03 - A început repriza secundă.

min.45+1 - Final de primă repriză la Lisabona.

min.45+1 - Navas prinde la o centrare în forță a lui Gnabry.

min.45 - Ce ocazie! Mbappe trimie extrem de slab dintr-o poziție perfectă!

min.31 - Navas scoate o minge trimisă cu capul de Lewandowski.

min.29 - Herrera trimite puțin pe lângă poartă cu un șut de la aproximativ 22 de metri.

min.28 - Davies îl faultează pe Kehrer și se alege cu un cartonaș galben.

min.25 - Boateng se accidentează și nu mai poate continua. În locul său este trimis în teren Sule.

min.23 - Di Maria trage peste poartă dintr-o poziție foarte bună.

min.21 - BARĂ BAYERN! Lewandowski lovește bara din dreapta porții apărate de Navas cu un șut cu pământul de la 15 metri!

min.18 - Ce ocazie! Neuer scoate un șut al lui Neymar pe care scria 1-0!

min.14 - Început echilibrat de meci, fără ocazii notabile.

INFO: Românul Ovidiu Hațegan este arbitru de rezervă la această partidă.

ora 22:00 - A început finala!

INFO: Bayern Munchen a câștigat de 5 ori Liga Campionilor, în timp ce PSG se află pentru prima oară în finala celei mai importante competiții intercluburi din Europa.

Meciul se dispută pe stadionul Dan Luz din Lisabona (Portugalia) și este transmis în direct în România de posturile Digi Sport 1, Telekom Sport 1 și Look Plus.

Casele de pariuri o văd favorită pe Bayern Munchen, care are cota 1.63 la ridicarea trofeului. De partea cealaltă, un succes al lui PSG are cota 2.45.

În semifinale, PSG a trecut de RB Leipzig, cu 3-0, iar Bayern a învins-o pe Olympique Lyon, tot cu 3-0.

ECHIPELE

PSG: Navas – Kehrer, Thiago Silva, Kimpembe, Bernat – Herrera, Marquinhos, Paredes – Di María, Mbappe, Neymar.
Antrenor: Thomas Tuchel.

Bayern Munchen: Neuer – Kimmich, Boateng, Alaba, Davies – Thiago Alcantara, Goretzka – Gnabry, Muller, Coman– Lewandowski.
Antrenor: Hans Flick.

Arbitru: Daniele Orsato (Italia).