Barbora Krejcikova a învins-o pe lidera mondială Iga Swiatek în finala de la Dubai

Tenismena din Cehia Barbora Krejcikova, campioana de la Roland Garros din 2021, nu i-a dat nicio șansă în finala de la Dubai, turneu WTA Masters 1000, liderei mondiale Iga Swiatek.

Krejcikova s-a impus fără drept de apel, scor 6-4, 6-2, după puțin peste o oră de joc în Emirate.

Turneul de la Dubai a fost unul perfect pentru fosta ocupantă a locului 30 în lume. Ea le-a învins în Golf pe jucătoarele clasate pe locurile 1, 2 și 3 mondial, e vorba de Swiatek, Pegula și Sabalenka.

Iga Swiatek a ratat așadar șansa să câștige cel de-al 13-lea titlu al carierei, după ce cu o săptămână în urmă, câștiga turneul de la Doha fără set pierdut și abia cu 5 game-uri câștigate împotriva sa.

Este al 6-lea trofeu din carieră pentru Barbora, primul de tip WTA 1000 din palmares, la 27 de ani. Ea va urca începând de luni până pe poziția cu numărul 16 în clasamentul mondial.

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri din tenis!