Astra și Universitatea Cluj, victorii cu scoruri fluviu în 16-imile Cupei României

Astra Giurgiu și Universitatea Cluj s-au calificat en-fanfare în optimile Cupei României, după două meciuri în care au surclasat două formații mult inferioare.

În primă fază, Astra a învins Ripensia în Banat cu 5-1, după goluri marcate de Montini o dublă, Răduț, Azulay și Vali Gheorghe. Pentru Ripensia egalase la un moment dat, în minutul 22, Sokovici, dar minunea a ținut doar până la debutul parții secunde.

Cupa României: Rezultatele de sâmbătă și echipele calificate

Mai departe, Universitatea Cluj a fost performera zilei de până acum, cu un scor de hochei am putea spune, 8-2 cu o grupare de Liga III, Husana Huși. Golurile au fost marcate de Ștefănescu o dublă, Dican, Golan o dublă, Ribeiro o dublă și Berci.

Agrigoroaei a punctat ambele goluri ale gazdelor, în minutele 28 și 86, primul din penalti.

Duminică mai sunt programate două partide în 16-imile Cupei, Voluntari - Mediaș de la 17.30 și Poli Iași - CFR Cluj de la ora 20.30.

Cazuri de coronavirus și la naționala feminină de fotbal a României

Înfrângerea lui Trump. Ce avantaje a avut și cum a pierdut. Ar fi câștigat dacă nu era pandemia?