Arsenal a învins-o pe Liverpool şi a revenit pe primul loc în campionatul Angliei

Arsenal a învins-o pe Liverpool, scor 3-2, duminică, pe stadionul Emirates, în etapa a 10-a a campionatului de fotbal al Angliei, şi a revenit în fotoliul de lider.

Echipa antrenată de Mikel Arteta a deschis scorul după numai 58 de secunde, prin Gabriel Martinelli, şi a mai punctat de două ori prin Bukayo Saka, în minutele 45+5 şi 76, ultimul gol din penalty. Darwin Nunez (34) şi Roberto Firmino (53) au înscris pentru formaţia lui Juergen Klopp.

Arsenal a ajuns la opt succese consecutive pe teren propriu, în timp ce Liverpool are o serie de patru meciuri fără victorie în deplasare în actuala ediţie din Premier League.

Liverpool este doar pe poziţia a 10-a a clasamentului, la 14 puncte de adversara sa de duminică, având un meci mai puţin disputat.

Tot duminică, West Ham United, una din adversarele lui FCSB în Grupa B din Europa Conference League, a legat în premieră două victorii în actuala ediţie de campionat, impunându-se cu 3-1 acasă în faţa altei echipe londoneze, Fulham.

Fulham a înscris prima, prin Andreas Pereira, în minutul 5. West Ham a punctat prin Jarrod Bowen (29, din penalty), Gianluca Scamacca (62) şi Michail Antonio (90+1).

Rezultatele etapei din Premier League:
sâmbătă
Chelsea - Wolverhampton 3-0
Au marcat: Havertz (45+3), Pulisic (54), Broja (89)

Bournemouth - Leicester City 2-1
Au marcat: Billing (68), Christie (71), respectiv Daka (10)

Newcastle United - Brentford 5-1
Au marcat: Guimaraes (21, 56), Murphy (28), Almiron (82), Pinnock (90 - autogol), respectiv Toney (54 - penalty)

Manchester City - Southampton 4-0
Au marcat: Cancelo (20), Foden (32), Mahrez (49), Haaland (65)

Brighton - Tottenham 0-1
A marcat: Kane (22)

duminică
Crystal Palace - Leeds United 2-1
Au marcat: Edouard (24), Eze (76), respectiv Struijk (10)

West Ham - Fulham 3-1
Au marcat: Bowen (29 - penalty), Scamacca (62), Antonio (90+1), respectiv Pereira (5)

Arsenal - Liverpool 3-2
Au marcat: Martinelli (1), Saka (45+5, 76 - penalty), respectiv Nunez (34), Firmino (53)

Duminică se mai joacă meciul Everton - Manchester United. Etapa se încheie luni cu partida Nottingham Forest - Aston Villa.

Arsenal, cu 24 de puncte după nouă jocuri, este urmată de campioana en titre Manchester City, 23 p (9 j), Tottenham, 20 p (9 j), Chelsea, 16 p (8 j) etc.