Ana Bogdan, eliminată de la Australian Open

Ana Bogdan a părăsit Australian Open încă din runda inaugurală.

Tenismena noastră, aflată pe locul 96 în clasamentul WTA, a fost învinsă categoric de Danielle Collins (locul 40 WTA).

3-6, 1-6 a fost scorul întâlnirii dintre Ana Bogdan și Danielle Collins, care a durat doar o oră și 5 minute.

Ana a început bine meciul, cu serviciu și apoi break, dar Collins a revenit în forță și a arătat un tenis extrem de solid.

Pentru prezența pe tabloul principal de la Australian Open, tenismena noastră va fi recompensată cu un cec în valoare de 100.000 de dolari australieni (aproximativ 64.000 de euro) și 10 puncte în clasamentul WTA.

Pentru Danielle Collins urmează o confruntare de foc în turul doi, cu favorita numărul 6, cehoaica Karolina Pliskova.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului pe care Ana Bogdan l-a disputat în primul tur de la Australian Open 2021.

Ana Bogdan - Danielle Collins 3-6, 1-6

09:56 - Game, set și meci Danielle Collins.

09:52 - Un nou break reușit de Danielle Collins, care va servi pentru a câștiga meciul.

INFO: Câștigătoarea acestui meci o va întâlni în runda următoare pe Karolina Pliskova.

09:48 - Americanca își conservă serviciul și se distanțează la 4-1.

09:42 - Ana se desprinde la 40-0, dar Collins revine fantastic și reușește breakul.

09:37 - Reprezentanta noastră are 3 mingi de break, dar americanca nu renunță și își adjudecă în cele din urmă serviciul.

09:30 - Game alb izbutit de Ana.

09:27 - Americancă își câștigă fără probleme serviciul în debutul setului secund.

09:22 - Danielle Collins mai reușește un break și se impune în primul set după 31 de minute.

INFO: La Yarra Valley, disputat săptămâna trecuta, americanca a eliminat-o pe Karolina Pliskova, fiind eliminată cu dificultate în sferturi de Serena Williams. De partea cealalta, Ana a fost învinsă în turul doi de Ashleigh Barty.

09:18 - Danielle Collins joacă de-a dreptul încântător în aceste minute și mai are nevoie de doar un game pentru a închide setul.

09:14 - Break la 0 pentru jucătoarea din SUA, care trece pentru prima oară la conducerea meciului.

09:12 - Avem egalitate la jumătatea primului set.

INFO: Meciul poate fi vizionat pe Eurosport1.

09:03 - Danielle Collins își câștigă cu ușurință serviciul și egalează la doi.

09:00 - Rebreak izbutit de tenismena din Statele Unite ale Americii.

08:57 - Început bun de meci al Anei, cu break.

ora 08:50 - A început partida.

Ana Bogdan ocupă locul 96 în ierarhia WTA, în timp ce adversara ei din SUA se află pe poziția 40.

Cele două s-au mai întâlnit o singură dată, în 2018, la Monterrey, când Ana s-a impus în două seturi, cu 6-2, 6-4.

Australian Open 2021 se joacă în perioada 8-21 februarie.