Un fundaș de mare calitate și de mare viitor se întoarce la FCSB din această vară, după ce a fost împrumutat un sezon la nou-promovata Corvinul Hunedoara.
Ricardo Pădurariu, fundaș stânga, va semna un contract pe 4 ani cu fosta campioană, la 19 ani doar, el putând deveni un jucător de bază pentru îndeplinirea regulii Under 21. Având o cotă de piață în prezent de 400.000 de euro, fundașul stânga a fost lăudat foarte mult de Mihai Stoica, managerul general.
”După ce mă întorc din cantonament voi semna un contract nou pe patru ani din ce am înțeles, nu sunt sigur. Eu am crescut aici, am venit la academie de la 11 ani și am jucat acolo până la 17 ani, apoi am mers împrumut la Bistrița. Cred că este al treilea cantonament de vară în care o să merg cu echipa mare. Am mai fost la 15 și la 16 ani, deci cunosc jucătorii, nu pot să spun că e ceva foarte nou. Îi știu pe băieți, Ngezana, Dawa, Miculescu, Tavi, toți m-au primit foarte bine. Adică n-o să am emoții în cantonament și nu o să îmi fie greu. Da, am jucat în ultimele 20 de minute contra Rapidului și acum obiectivul meu principal e să debutez și în Conference League, dacă reușesc să încep bine la primele meciuri. Nu o să uit niciodată momentul acela. Aveam foarte multă adrenalină și nu mai simțeam nimic. Știu că am luat și un cartonaș galben din cauza asta. Voiam doar să joc pentru că aveam 16 ani. Mi-am înrămat tricoul și îl am în cameră. Toată lumea m-a felicitat și le mulțumesc lui Mihai Pintilii și Elias Charalambous. Țin minte că am avut și o intervenție bună, era să luăm gol”, a declarat, printre altele, Pădurariu, într-un interviu pentru Fanatik.
El are trei goluri marcate la Corvinul și o pasă de gol în sezonul recent încheiat.
FCSB, Gloria Bistrița și Corvinul sunt cele 3 echipe la care a jucat până acum tânărul fundaș stânga, care poate juca din sezonul viitor direct titular în locul lui Radunovici.
D.A.
