Românii care nu au mai avut o carte electronică de identitate o vor putea solicita gratuit până la 29 august 2026, inclusiv pentru a înlocui o carte de identitate clasică aflată încă în termen de valabilitate.
Guvernul a aprobat vineri menținerea gratuității pe întreaga perioadă în care mai poate fi finanțat proiectul prin PNRR. Documentele vor fi emise fără plată în limita fondurilor europene deja alocate și disponibile, fără bani suplimentari de la bugetul de stat, potrivit informațiilor transmise de Guvern.
Facilitatea se aplică cetățenilor români începând cu vârsta de 14 ani. Cererea poate fi depusă și cu cel mult 30 de zile înainte de împlinirea acestei vârste.
Pentru copiii mai mici de 14 ani, cartea electronică este opțională și costă 70 de lei. Actul de identitate este obligatoriu de la 14 ani, dar părinții pot solicita o carte electronică și pentru un copil mai mic, de exemplu pentru a o folosi ca document de călătorie.
Tot 70 de lei costă emiterea unei noi cărți electronice pentru o persoană care a mai avut un asemenea document, arată informațiile oficiale publicate de MAI.
Cum poate fi solicitată
Programarea se face pe platforma electronică a MAI. Cererea poate fi depusă la orice serviciu de evidență a persoanelor care emite cărți electronice, indiferent de adresa de domiciliu.
Solicitantul trebuie să se prezinte personal la ghișeu. În funcție de situație, sunt necesare actul de identitate actual, documentele de stare civilă și documentul care dovedește domiciliul. Lista exactă a actelor pentru fiecare situație este disponibilă pe pagina oficială a Direcției Generale pentru Evidența Persoanelor.
Nu este necesar ca buletinul actual să fie aproape de expirare. MAI precizează explicit că orice act de identitate aflat în termen poate fi preschimbat oricând cu o carte electronică.
Ce oferă în plus cartea electronică
Noul document are dimensiunea unui card bancar și poate fi folosit ca act de călătorie în Uniunea Europeană și în statele care îl recunosc. Permite autentificarea pe platforme digitale și semnarea electronică a documentelor.
Adresa de domiciliu nu mai este tipărită pe card, ci este înscrisă în format electronic. În consecință, schimbarea domiciliului poate fi înregistrată fără emiterea unui nou document.
Românii pot opta și pentru cartea de identitate simplă, fără cip. Aceasta costă 40 de lei, nu poate fi folosită ca document de călătorie și nu oferă funcțiile digitale ale cărții electronice.
De la proiectul-pilot la extinderea națională
Proiectul-pilot pentru cartea electronică de identitate a început la Cluj-Napoca pe 2 august 2021. Emiterea versiunii actuale a documentului a fost relansată pe 20 martie 2025, inițial în județul Cluj, și extinsă apoi treptat în întreaga țară.
Până la 24 martie 2026, în România fuseseră emise peste 1,5 milioane de cărți electronice de identitate, potrivit Direcției Generale pentru Evidența Persoanelor.
Cărțile de identitate clasice aflate în termen rămân valabile până la data expirării. Începând însă cu 3 august 2031, modelul introdus în 1997 nu va mai putea fi folosit ca document de călătorie în Uniunea Europeană și în spațiul Schengen.
