Studiu care arată un risc surprinzător al eliminării zahărului din alimentație

Studiu care arată un risc surprinzător al eliminării zahărului din alimentație
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum

Renunțarea completă la zahăr s-ar putea să nu fie atât de benefică pe cât ne imaginăm, au descoperit acum oamenii de știință.

O nouă cercetare prezentată la ENDO 2026, reuniunea anuală a Societății de Endocrinologie din Chicago, sugerează că eliminarea totală a zahărului din alimentație ar putea avea chiar efecte negative asupra sănătății intestinale și metabolice, scrie Science Daily.

Cercetătorii de la Institutul de Diabet Dasman din Kuweit au analizat ce se întâmplă atunci când șoarecii sunt hrăniți cu o dietă săracă în grăsimi, dar care nu conține deloc zaharoză (o formă comună de zahăr).

Studiul a comparat aceste animale cu un grup de control care a primit o dietă hipocalorică standard, ce includea zaharoză, pe o perioadă de 16 săptămâni.

„Eliminarea completă a zaharozei dintr-o dietă săracă în grăsimi poate perturba în mod neșteptat sănătatea intestinală, promovând inflamația și disfuncția metabolică. Acest lucru subliniază faptul că o nutriție echilibrată este mai importantă decât simpla excludere a zahărului”, a declarat dr. Rasheed Ahmad, cercetător principal și șef al Departamentului de Imunologie și Microbiologie din cadrul Institutului Dasman.

Pentru a evalua impactul eliminării zaharozei, cercetătorii au măsurat toleranța la glucoză, sensibilitatea la insulină, nivelul hormonilor metabolici din sânge, starea microbiomului intestinal și markerii inflamatori din colon și ficat.

Dieta fără zahăr, asociată cu dezechilibre metabolice

Deși au menținut o greutate corporală similară cu cea a grupului de control, șoarecii din grupa fără zahăr au experimentat o serie de modificări negative ale stării de sănătate.

Printre acestea s-au numărat un control mai slab al glicemiei, instalarea rezistenței la insulină, dezechilibre majore în rândul bacteriilor intestinale, inflamații la nivelul intestinului și modificări hepatice asociate cu boala ficatului gras (steatoza hepatică).

„Rezultatele sugerează că eliminarea radicală a zaharozei afectează negativ microbiota și sănătatea metabolică”, a explicat Ahmad. „Studiul scoate în evidență importanța menținerii unui aport echilibrat de carbohidrați dietetici pentru a susține homeostazia intestinală și imunitară”, mai spune omul d eștiință.

Pe termen lung, o abordare alimentară echilibrată se poate dovedi mult mai eficientă în prevenirea și gestionarea tulburărilor metabolice, a bolilor hepatice și a afecțiunilor inflamatorii cronice.

Adaugă spotmedia ca sursă preferată în Google