Liderul PSD, Sorin Grindeanu, susţine că „se poate și fără USR” în procesul de formare a unui nou guvern.
Declarația postată pe Facebook joi seara târziu vine pe fondul tensiunilor din negocieri, după ce USR a refuzat să voteze un guvern monocolor PSD şi a propus o formulă alternativă de guvern minoritar PNL-USR-UDMR susținut de social-democraţi.
Grindeanu a transmis însă că s-au făcut „primii pași” pentru conturarea unui acord politic între partidele implicate în negocieri.
„Astăzi, am convenit cu o parte dintre liderii politici principiile generale ale unui viitor acord politic- legate de țintele macroeconomice, PNRR, OCDE și SAFE”, a scris acesta, subliniind importanța perioadei în contextul consultărilor cu agențiile de rating.
Liderul PSD a criticat însă poziția USR, partid pe care îl acuză că ar contribui la blocajul negocierilor prin schimbări de poziție și refuzul unor compromisuri politice.
„Nu pot însă să nu remarc exhibiționismul moral al unora. Prin contorsiuni politice permanente, răzgândiri și inventarea unor felurite motive pentru ca România să nu aibă un guvern funcțional se dovedeşte - dacă mai era nevoie - că unele partide nu au vrut nicio clipă să lase din brațe funcțiile şi privilegiile”, susţine Grindeanu.
În opinia lui, situația actuală ar reprezenta „deblocarea crizei prin blocaj” și a afirmat că PSD poate continua procesul de formare a guvernului și fără participarea USR.
„Mai exact, s-a ajuns la deblocarea crizei prin blocaj. Acesta este noul paradox politic pe care îl pune astăzi pe masă USR. Ce refuză să vadă cei de la USR este că, dacă nu vor să fie parte a soluției, să voteze un guvern cu puteri depline cu prim-ministru PSD, atunci - cu siguranță- se poate și fără ei!”, a mai transmis liderul social-democrat.
Declarațiile vin în contextul negocierilor politice pentru formarea unei noi majorități guvernamentale, în care USR a propus o formulă alternativă de guvernare minoritară, respinsă însă de PSD.
Liderul USR susține că formațiunea sa nu poate accepta revenirea PSD la guvernare într-o formulă în care social-democrații ar deține întreaga putere executivă.
„Să lași PSD să guverneze singur acum ar fi o imensă greșeală. Cu soluția pe care o punem transparent pe masă, niciun partid nu ar deține toată puterea”, a afirmat acesta.
Dominic Fritz a avertizat că, în lipsa unei formule de echilibru, PSD ar putea controla integral actul de guvernare până la următoarele alegeri.
„Fără acest principiu, PSD primește putere deplină până la alegeri și poate face ce vrea, inclusiv înțelegeri cu oricine, chiar și cu AUR. USR nu poate fi parte din asta”, a spus liderul USR.
