AUR cere din nou anticipate după Congresul PNL: „Războiul dintre userizarea PNL și nicușorizarea PSD nu e al nostru”

AUR cere din nou anticipate după Congresul PNL: „Războiul dintre userizarea PNL și nicușorizarea PSD nu e al nostru”
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum

AUR cere din nou organizarea de alegeri anticipate, după Congresul extraordinar al PNL și înaintea deciziei PSD privind poziționarea față de Guvernul Veștea.

Prim-vicepreședintele AUR, Dan Dungaciu, a transmis duminică faptul că partidul nu se consideră parte a conflictului dintre taberele politice care încearcă să construiască o majoritate în jurul premierului desemnat Adrian Veștea.

„Războiul dintre userizarea PNL şi nicuşorizarea PSD nu e al nostru. AUR alege... anticipatele”, a scris Dan Dungaciu pe Facebook.

Mesajul vine după Congresul PNL, în care Ilie Bolojan a fost ales președinte al partidului și în care liberalii au votat o hotărâre prin care cer demisia lui Lucian Bode, Rareș Bogdan, Adrian Veștea, Hubert Thuma și Alina Gorghiu. Cei cinci au termen până luni, la ora 12:00, să își depună demisiile, altfel conducerea PNL este mandatată să declanșeze procedurile de excludere.

Congresul a accentuat ruptura internă din PNL între tabăra Bolojan, care respinge scenariul Guvernului Veștea și a decis separarea totală de PSD, și liberalii care îl susțin pe premierul desemnat de președintele Nicușor Dan.

În paralel, privirile sunt îndreptate acum spre PSD, care urmează să decidă oficial dacă va face parte din Guvernul Veștea.

AUR a anunțat deja că nu susține învestirea Guvernului Veștea. Partidul cere alegeri anticipate încă dinainte de declanșarea actualei crize politice, generată de moțiunea de cenzură AUR-PSD, care a dus la căderea Guvernului Bolojan.

Adaugă spotmedia ca sursă preferată în Google