Ploi record la New York: Doi oameni au murit înecați în subsoluri, după ce străzile și metroul au fost inundate (Video)

Ploi record la New York: Doi oameni au murit înecați în subsoluri, după ce străzile și metroul au fost inundate (Video)
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum

Cel puțin două persoane au murit, joi, la New York, după ce ploi torențiale fără precedent au inundat străzile, subsolurile și stațiile de metrou din mai multe cartiere.

Departamentul de Poliție din New York (NYPD) a confirmat pentru ABC News că ambele victime au fost găsite în spații inundate. Un bărbat de 39 de ani a fost descoperit inconștient într-un subsol din Brooklyn, chipa de scafandri a pompierilor i-a recuperat trupul, însă acesta a fost declarat decedat la spital.

Într-un alt incident, în cartierul Washington Heights, din nordul Manhattanului, poliția a găsit trupul unui bărbat de 43 de ani într-o cameră complet inundată.

Ambele cazuri sunt investigate ca posibile accidente cauzate de inundațiile bruște.

Cantități record de precipitații

Potrivit Serviciului Național de Meteorologie (NWS), în doar câteva ore au căzut aproximativ 45,7 litri de apă pe metru pătrat în Central Park (echivalentul a 1,8 inch), ceea ce depășește precedentul record înregistrat în 1917.

La Aeroportul LaGuardia, s-au acumulat peste 50 de litri de apă pe metru pătrat (1,97 inch), o valoare care depășește recordul stabilit în 1955.

Pentru cartierele Brooklyn, Queens și Bronx au fost emise avertizări de viituri fulgerătoare joi seară.

Orașul paralizat de apă

Imaginile surprinse de martori arată mașini complet scufundate, valuri de apă năvălind în stațiile de metrou din Brooklyn și străzi transformate în râuri în Queens.

Peste 1.000 de zboruri au fost anulate în nord-estul Statelor Unite, potrivit platformei FlightAware, iar aeroporturile John F. Kennedy și LaGuardia au raportat întârzieri și restricții la sol din cauza ploilor și vântului puternic.

Meteorologii au precizat că fenomenul nu are legătură cu uraganul Melissa, care a lovit Caraibele în această săptămână, ci este provocat de un sistem de furtuni continentale care traversează nord-estul SUA. Acesta este și unul dintre factorii care au împiedicat uraganul să se apropie de țărmul american.


În fiecare zi scriem pentru tine. Dacă te simți informat corect și ești mulțumit, dă-ne un like. 👇