Un grup tehnic de lucru va fi constituit joi, 29 mai, la Palatul Cotroceni, pentru a elabora un plan urgent de reducere a cheltuielilor publice.
Decizia a fost luată la finalul primei runde de consultări informale convocate de președintele Nicușor Dan cu partidele parlamentare, în contextul deficitului bugetar alarmant și al formării unui nou guvern.
La discuțiile maraton de miercuri, care au durat peste 11 ore, au participat delegațiile PSD, PNL, USR, UDMR și Grupul Minorităților Naționale – formațiunile pe care Nicușor Dan le dorește într-un Executiv pro-european.
AUR și SOS România au refuzat invitația, iar POT și parlamentarii neafiliați au fost prezenți.
Cotroceniul începe construcția unui plan de austeritate
Grupul de lucru va avea prima ședință joi, la ora 15:00, și va lucra în paralel cu negocierile pentru conturarea noului Executiv. Potrivit Administrației Prezidențiale, planul va fi asumat de viitorul Guvern și va include măsuri clare pentru echilibrarea bugetului.
Din partea Președinției vor participa Radu Burnete și Dragoș Anastasiu.
În debutul zilei, Nicușor Dan a declarat că speră ca noul Guvern să fie format în două-trei săptămâni și să includă cele patru partide pro-occidentale. Consultările de miercuri au vizat exclusiv situația economică, fără negocieri privind funcțiile din viitorul Executiv.