Circulația rutieră pe Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse a fost redeschisă pe ambele sensuri pentru toate categoriile de vehicule, după finalizarea lucrărilor la carosabil efectuate de autoritățile bulgare.
Poliția de Frontieră a aflat de la bulgari că începând cu 30 iunie a fost redeschis traficul pe carosabilul reabilitat al podului, astfel că circulația se desfășoară din nou în ambele sensuri.
Lucrările continuă până în septembrie
Reabilitarea Podului Prieteniei nu s-a încheiat însă. În perioada iulie-septembrie vor continua lucrările la infrastructura podului, vizând reazemele construcției și structura metalică.
„Lucrările la obiectiv vor continua la infrastructura podului, respectiv la reazemele construcției și structura metalică, fără a afecta în niciun fel circulația rutieră”, a declarat purtătoarea de cuvânt a Poliţiei de Frontieră Giurgiu, Nicoleta Bădiță.
Termenul estimat pentru finalizarea reparației capitale este luna septembrie 2026.
Se circulă din nou fără semafoare și dirijare
Redeschiderea completă a traficului pune capăt unei perioade de aproape doi ani în care șoferii au fost nevoiți să circule cu restricții, alternativ pe un singur sens, traficul fiind dirijat prin semaforizare sau de agenți care coordonau circulația.
De acum înainte, până la finalizarea lucrărilor, intervențiile se vor desfășura fără impact asupra circulației rutiere.
