„Baterel și Abecedarul electric” - un show imersiv, gratuit, dedicat copiilor de Ziua Mediului și Ziua Învățătorului

„Baterel și Abecedarul electric” - un show imersiv, gratuit, dedicat copiilor de Ziua Mediului și Ziua Învățătorului
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum

Pe 5 iunie, de Ziua Mediului Înconjurător și Ziua Învățătorului, Asociația ENVIRON organizează un spectacol educativ dedicat copiilor, unde natura, tehnologia și arta se întâlnesc într-o experiență imersivă. Găzduit de MINA – Museum of Immersive New Art, evenimentul pune accent pe protejarea mediului și pe importanța reciclării deșeurilor electrice.

Educație ecologică prin spectacol

Asociația ENVIRON transformă, astfel, o zi liberă într-o ocazie de învățare activă și distracție, punând accent pe educația ecologică timpurie – un pas esențial pentru construirea unei generații responsabile față de mediu.

Evenimentul începe la ora 11.00 și are în centrul său un spectacol potrivit copiilor cu vârste cuprinse între 3 și 12 ani, în care personajul Baterel îi ghidează în lumea aparatelor electrice.

„Sărbătorim Mediul alături de cei care pot face lumină, la propriu: copiii. Împreună vom porni într-o misiune plină de imaginație, curiozitate și super-puteri pentru a reaprinde literele care s-au stins atunci când oamenii au uitat să recicleze.”  a declarat Ana-Maria Rădulescu, project manger ENVIRON.

De ce este important

În 2022, la nivel global, s-au generat peste 62 miliarde de kilograme de deșeuri de echipamente electrice, din care doar 20% au fost reciclate corect. O mare parte din aceste deșeuri provin din aparate mici, uzuale în viața copiilor: jucării, căști, gadgeturi și periuțe electrice.

Intrarea în spațiul imersiv în care are loc show-ul este gratuită, cu înscriere în prealabil: baterel@baterel.ro