Pîslaru a tras primele concluzii pe PNRR: 14 spitale, cale ferată și bucăți de autostradă rămase în PowerPoint. România se pregătește să piardă 7,8 miliarde de euro (Video)

Pîslaru a tras primele concluzii pe PNRR: 14 spitale, cale ferată și bucăți de autostradă rămase în PowerPoint. România se pregătește să piardă 7,8 miliarde de euro (Video)
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum

Noul ministru al Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru, a tras un semnal de alarmă, joi, într-o conferință de presă, afirmând că investiții de 7,8 miliarde de euro din PNRR sunt în acest moment sub semnul întrebării.

14 din 19 spitale sunt în pom

Printre cele mai afectate domenii se numără sănătatea, unde 14 dintre cele 19 spitale promise prin PNRR nu vor fi finalizate până în 2026, termenul-limită impus de Comisia Europeană.

„Avem aproape cinci spitale care nu au progres deloc. Zero. La ele e clar că nimeni nu poate susține că vor fi gata. Iar la alte nouă avem riscuri majore de întârziere. În total, 14 spitale din cele 19 sunt în pericol”, a declarat Pîslaru.

Autostrăzi și cale ferată, în pericol

Pe lângă spitale, ministrul Pîslaru a avertizat că mai multe segmente din autostrăzile A7 și A8 nu au progres fizic și, realist, nu pot fi finalizate până la termenul-limită din 2026.

"E foarte important să nu ne amăgim că ele pot fi terminate până la sfârșitul anului viitor", a spus ministrul, precizând că deja se lucrează la mutarea finanțării către alte surse.

Situația este critică și în zona infrastructurii feroviare: din cei 2.741 de kilometri prevăzuți pentru modernizare sau construcție, peste 850 de kilometri sunt în pericol să nu fie realizați în timp util.

"Nu înseamnă că se pierd proiectele, dar înseamnă că ratăm o ocazie a le fi făcut la timp", a explicat Pîslaru, subliniind că aici 1,4 miliarde de euro sunt în joc.

Un eșec construit cu cinism electoral

Ministrul a pus eșecurile pe seama populismului politic care a dominat administrația publică în ultimii ani: „Am avut o perioadă electorală extinsă, reformele au fost amânate pentru că nu aduceau voturi. Aceasta e realitatea. Nu e vorba de mofturi ale Comisiei Europene, ci de angajamente ferme pe care nu le-am respectat”, a spus el.

Pîslaru a criticat dur și mentalitatea „merge și așa”, pe care a descris-o drept sistemică în administrația românească:

„Ce dacă întârziem? Am mai făcut-o și înainte. Așa s-a gândit și aici. Numai că acum vorbim de pierderi ireversibile.”

Sănătatea publică, printre marii perdanți

PNRR promitea un „salt istoric” în infrastructura sanitară din România. Însă realitatea arată acum că spitalele noi, promise în campanii și inaugurate cu schițe și randări, n-au niciun progres fizic în unele cazuri. Pentru unele dintre ele, MIPE va căuta surse alternative de finanțare, dar Pîslaru a subliniat că acest lucru nu va fi ușor și că timpul este extrem de limitat.

„Nu se pune problema să renunțăm la construcția acestor spitale. Dar trebuie să spunem clar: nu vor mai putea fi făcute din PNRR. Și asta înseamnă bani nerambursabili pierduți.”

Un nou început? Sau doar altă amânare?

Ministrul a anunțat că va începe o renegociere a PNRR, mutând proiectele viabile pe granturi pentru a maximiza șansele de finanțare. Dar a avertizat că, fără mobilizare și asumare reală din partea ministerelor și autorităților locale, și această ultimă șansă poate fi ratată.

„Dacă facem ce s-a făcut și până acum, adică să așteptăm să vedem ce se întâmplă, pierdem tot. E momentul unui efort total.”

El a precizat că premierul Ilie Bolojan a fost informat despre situație și că a convocat deja o întâlnire de urgență cu toate ministerele implicate.

Conferinta de presa a ministrului investitiilor si proiectelor europene, Dragoș Pîslaru

Conferinta de presa a ministrului investitiilor si proiectelor europene, Dragoș Pîslaru

Publicată de Ministerul Investitiilor si Proiectelor Europene pe Joi, 26 iunie 2025

În fiecare zi scriem pentru tine. Dacă te simți informat corect și ești mulțumit, dă-ne un like. 👇