ANAF extinde controalele în sectorul media și cere documente de la terți. Sunt verificate contracte, facturi și fluxuri de plăți

ANAF extinde controalele în sectorul media și cere documente de la terți. Sunt verificate contracte, facturi și fluxuri de plăți
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum

ANAF extinde verificările fiscale în sectorul media TV și al serviciilor de promovare media și anunță că solicită documente inclusiv de la persoane terțe care au avut relații comerciale cu societățile controlate.

Potrivit unui comunicat al ANAF, verificările sunt derulate de Direcția Generală Antifraudă Fiscală și vizează stabilirea situației fiscale reale, precum și verificarea substanței economice a tranzacțiilor raportate.

Instituția nu menționează numele grupului de firme verificat. G4Media scrie însă, citând surse oficiale, că este vorba despre grupul de firme din jurul Realitatea Plus, controlat de omul de afaceri Maricel Păcuraru.

ADVERTISING

Ce documente cere ANAF

ANAF arată că solicitările transmise au vizat, între altele, contractele încheiate, serviciile prestate sau achiziționate, documentele justificative, modul efectiv în care au fost derulate activitățile și rezultatele concrete ale serviciilor executate.

Fiscul mai cere informații despre existența subcontractorilor, fluxurile de plăți, modificările contractuale apărute în timpul colaborărilor, precum și identitatea persoanelor de contact și a factorilor decidenți implicați în negocierea, aprobarea și asumarea obligațiilor contractuale.

ADVERTISING

ANAF precizează că poate solicita și alte informații, documente sau explicații considerate relevante pentru controalele fiscale aflate în curs, inclusiv de la entități și persoane implicate direct sau indirect în circuitul comercial analizat.

Economedia scrie, citând surse, că ANAF ar fi cerut documente de la sute de firme terțe în cadrul anchetei privind grupul Realitatea Plus.

Verificări prin RO e-Factura și bazele de date fiscale

ANAF reamintește că datele privind facturile emise și primite, inclusiv în relațiile dintre persoane afiliate sau independente, sunt deja disponibile și analizate permanent prin sistemele informatice proprii.

ADVERTISING

Instituția menționează în acest context platforma RO e-Factura, dar și celelalte baze de date fiscale și financiare disponibile autorității fiscale.

Potrivit ANAF, verificările urmăresc concordanța dintre documentele raportate, fluxurile financiare, prestațiile efectiv realizate și beneficiile economice declarate.

Ce se întâmplă dacă documentele nu sunt transmise

ANAF avertizează că furnizarea incompletă, întârziată sau neconformă a informațiilor și documentelor solicitate poate duce la extinderea verificărilor fiscale.

Instituția spune că, în astfel de situații, va intensifica analiza circuitului comercial și poate iniția demersuri suplimentare asupra tuturor persoanelor și entităților implicate în tranzacțiile verificate.

ANAF solicită „cooperare deplină” și răspunsuri prompte la cererile transmise, în caz contrar urmând să fie dispuse măsurile prevăzute de legislația fiscală.

Context: controale anunțate încă din martie

Deemersul vine după ce, în martie, ANAF a anunțat un control la un grup de firme deținute de proprietarii unui post TV. Atunci, instituția vorbea despre posibile circuite artificiale de facturare, transferuri între entități afiliate și fluxuri financiare fără o justificare economică evidentă.

La acel moment, surse media au relatat că verificările vizau Realitatea Plus. ANAF menționa atunci un grup extins de firme cu legături între administratori, rude și persoane care exercitau controlul asupra societăților verificate.

Într-un comunicat ulterior, ANAF a susținut că o firmă din grup declara activități de protecție și pază, dar în realitate ar fi prestat servicii de promovare într-un circuit media.

Adaugă spotmedia ca sursă preferată în Google