Ianis Hagi, integralist într-o victorie la limită a lui Rangers

Mijlocașul român Ianis Hagi, 22 de ani, s-a bucurat de încrederea antrenorului Steven Gerrard, care l-a folosit în toate cele 90 de minute ale victoriei cu Hibernian.

A fost 2-1 pentru gazdele de la Rangers, cu goluri marcate de Roofe și de Morelos în minutele 60 și 78, după ce Hibs au deschis scorul în minutul 8 prin Nisbet. Oaspeții în alb-verde au primit însă un cartonaș roșu prin Porteous, iar acest lucru a contat enorm în economia jocului.

Hagi a primit un cartonaș galben în minutul 73. Ianis a fost totuși în două rânduri aproape de gol în această seară. O dată în minutul 73, când portarul Macey a respins un șut al românului în forță. Apoi, aproape de final de joc, Ianis a mai fost o dată blocat spre gol de portarul oaspete.

Ianis Hagi a fost titular și în precedentul meci de campionat al lui Rangers, 1-0 cu Dundee FC.

Rangers urcă pe locul 1 în Scoția cu această victorie, cu 19 puncte, unul peste Hearts. Rivala de o viață Celtic a câștigat tot duminică în deplasarea de la Aberdeen, scor 2-1.

Echipe de start:

Rangers: McGregor - Patterson, Goldson, Balogun, Barisic - Kamara, Lundstram, Aribo - Hagi - Morelos, S. Wright.

Hibernian: Macey - McGinn, Porteous, Hanlon - Cadden, Allan, Doyle-Hayes, Doig - Newell - Boyle, Nisbet.

Stranierii români, în mare formă înainte de dubla României din preliminariile CM 2022. Goluri pentru Maxim, Drăguș sau Hanca (Video)

Aryna Sabalenka, favorita numărul 1 la Indian Wells, a fost depistată pozitiv cu noul coronavirus

Rafila: E foarte greu de înţeles de ce o persoană care a terminat Medicina refuză să se vaccineze și transmite mesaje anti-vaccin