Momentul în care izbucnește incendiul teribil din Crans-Montana. Flăcările au pornit de la tavan, zeci de oameni au murit (Foto)

Momentul în care izbucnește incendiul teribil din Crans-Montana. Flăcările au pornit de la tavan, zeci de oameni au murit (Foto)
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum

O fotografie realizată în noaptea de Revelion în barul „Le Constellation” din Crans-Montana surprinde chiar momentul izbucnirii incendiului devastator soldat cu cel puțin 40 de morți și 115 răniți.

Imaginea, transmisă postului francez BFMTV, arată primele flăcări apărând la nivelul tavanului localului, acoperit cu spumă poliuretanică inflamabilă.

În fotografie se pot vedea clienți ai barului care țin în mâini sticle de șampanie, pe care sunt fixate lumânări de tip artificii, încă aprinse. În fundal apare și o femeie așezată pe umerii unui bărbat, imagine care fusese surprinsă și într-o altă fotografie publicată anterior de BFMTV.

incendiu bar crans montana foto BFMTV
Foto: BFMTV

Fotografia a fost realizată de o supraviețuitoare, cu puțin timp înainte ca incendiul să scape de sub control.

Autoritățile elvețiene nu au stabilit, deocamdată, cauza exactă a incendiului. Mai mulți martori au declarat însă că au văzut lumânări de tip artificii fixate pe sticle, fluturate în aer de o persoană aflată pe umerii alteia. Unii susțin că ar fi fost angajați ai barului. Aceste lumânări ar fi putut atinge tavanul și declanșa focul.

Ce se știe până acum despre tragedia din Crans-Montana

Incendiul a izbucnit în jurul orei 1:30 dimineața, în noaptea de Revelion, într-un bar aglomerat din stațiunea elvețiană Crans-Montana, unde sute de persoane sărbătoreau intrarea în noul an. Flăcările s-au extins extrem de rapid, aprinzând tavanul și cuprinzând un subsol plin de oameni, mulți dintre ei adolescenți. Martorii vorbesc despre scene de panică, înghesuială pe scările foarte înguste și oameni blocați de fum.

Autoritățile au declarat că incendiul pare să fi fost un accident, nu un atac, însă ancheta este în plină desfășurare.

Elveția a decretat cinci zile de doliu național, iar oficialii au descris tragedia drept una „fără precedent” în istoria recentă a țării.

Printre victime se află numeroși tineri și turiști străini, inclusiv cetățeni italieni. Răniții au fost transportați la spitale din mai multe orașe elvețiene, iar identificarea victimelor este un proces de durată.


În fiecare zi scriem pentru tine. Dacă te simți informat corect și ești mulțumit, dă-ne un like. 👇