Mii de bucureșteni se confruntă cu probleme serioase de încălzire în aceste zile, în contextul unui episod de frig accentuat, cu temperaturi deja sub zero grade și o minimă de aproximativ –2°C prognozată pentru noaptea următoare în Capitală.
În Sectorul 3, peste 220 de locuințe au rămas fără gaze naturale sâmbătă seară, după ce Distrigaz Sud Rețele a întrerupt furnizarea din cauza unei defecțiuni la instalația comună de utilizare a unui bloc de pe strada Liviu Rebreanu.
Alimentarea a fost oprită începând cu ora 17:30, pentru siguranță, iar reluarea gazelor depinde de remedierea problemelor de către o firmă autorizată ANRE, contractată de proprietari.
În paralel, zeci de mii de bucureșteni au rămas fără apă caldă și căldură pe 27 decembrie, din cauza unei avarii la CET Sud, una dintre principalele surse de producție a energiei termice pentru oraș. Potrivit Termoenergetica, două cazane de apă fierbinte nu funcționează la parametri normali, ceea ce a dus la reducerea temporară a producției de energie termică.
Aproximativ 1.000 de blocuri sunt afectate, în principal din Sectoarele 2 și 3, dar și parțial din Sectoarele 4 și 5. Deși avaria de la CET Sud ar urma să fie remediată până în cursul serii, Termoenergetica avertizează că este nevoie de aproximativ 24 de ore pentru ca sistemul să se echilibreze și pentru ca apa caldă și căldura să ajungă complet la robinete și în calorifere.
Problemele vin într-un moment dificil, în care temperaturile scăzute cresc riscul de disconfort termic, în special pentru copii, vârstnici și persoane vulnerabile. Autoritățile le recomandă locatarilor afectați să ia măsuri de protecție împotriva frigului și să urmărească anunțurile oficiale privind reluarea serviciilor.
