Două studente de la Facultatea de Drept a Universității „Alexandru Ioan Cuza” (UAIC) din Iași susțin că lectorul Alexandru Toader, fiul fostului rector și ministru al Justiției Tudorel Toader, ar fi pretins favoruri sexuale pentru a le promova examenele.
Alt caz similar, tot la Iaşi: Un profesor universitar a fost dat afară, după ce ar fi violat o studentă
UPDATE: Consiliul Facultăţii de Drept s-a întrunit luni după-amiază şi a decis, în unanimitate, ca lectorul universitar Alexandru Toader să nu mai desfăşoare activităţi didactice şi de evaluare până la clarificarea situaţiei. „În şedinţa Consiliului Facultăţii, în unanimitate de voturi a fost adoptată recomandarea ca dl. lector univ. dr. Alexandru lonuţ Toader să se abţină, în condiţiile prevăzute de lege, de la efectuarea oricăror activităţi didactice şi de evaluare a studenţilor până la clarificarea situaţiei semnalată în mass-media”, arată conducerea Facultăţii de Drept din Iaşi. Totodată, conducerea facultăţii face un apel la studenţi să sesizeze orice abatere de la etica universitară, inclusiv eventuale abateri legate de hărţuirea sexuală sau acţiuni asociate acestui domeniu.
Ce au povestit studentele
Una dintre studentele de la Drept a cedat avansurilor, întreținând relații intime cu cadrul didactic în biroul său de la universitate și ulterior la notariat, în două ocazii separate. Tânăra a povestit pentru ReporterIS trauma experienței: „Am băut o săptămână ca să uit, n-am fost om”.
Faptele ar fi de notorietate printre studente, însă niciuna dintre fete nu ar fi luat măsuri din cauza temerii de influența familiei Toader.
Cele două studente, identificate în material sub numele fictive Anca și Cristina, au povestit că ambele au fost abordate de Toader după ce nu promovaseră examenul din prima sesiune.
Conform mărturiilor lor, Toader le-a invitat în birou sub pretextul discuțiilor despre examene, însă a făcut aluzii intime și presiuni sexuale.
"Dacă tu vrei să continui în cariera asta, sunt niște sacrificii de urmat. Și-așa nu poți să înveți nimic, ai emoții, ești prea emotivă, mai faci și terapie pe treaba asta. Dar de ce să dai bani la terapie? Soluția este să faci sex cu mine", i-ar fi spus uneia dintre tinere.
Toader ar fi încuiat ușa biroului în timpul întâlnirilor.
Confruntat cu aceste acuzații, Alexandru Toader a refuzat să confirme sau să infirme:
„Am zis că nu comentez absolut nimic pentru că, orice aș spune, dvs aveți posibilitatea să-mi interpretați cum doriți dvs.”
Tudorel Toader acuză şantaj
Fostul rector și ministru al Justiției, Tudorel Toader, a reacționat pe pagina sa de socializare, catalogând articolul drept „șantaj” și „campanie de defăimare” la adresa sa și a fiului său:
„Sunteţi dispus, dacă aceste dovezi vor apărea, să renunţaţi la calitatea de cadru didactic?" - acesta este mobilul respectivului articol!
Indirect, este o campanie la adresa mea, purtată de către cei cărora prea mult bine le-am făcut.
Nemijlocit, este un atac defăimător la adresa fiului meu, Alexandru, care, la facultate, menţine amfiteatrele pline, iar la notariat îşi desfăşoară activitatea cu onestitate şi corectitudine.
Avem reprezentarea cine vânează şi pentru cine este vânat postul lui de la catedră.
Este josnic şi nedrept să loveşti într-un om atacându-i copilul şi imaginea acestuia.
Vom lăsa justiţia să decidă, cu încredere că demersurile judiciare faţă de aceste acţiuni defăimătoare vor clarifica lucrurile!”
Facultatea şi Poliţia fac anchete
În urma publicării acuzațiilor, IPJ Iași și Comisia de Etică a universităţii s-au autosesizat și au demarat anchete.
„Având în vedere articolul apărut în presa locală cu privire la presupuse fapte de hărțuire sexuală, abuz sexual la adresa unui cadru didactic a UAIC, Comisia de Etică întrunită astăzi s-a sesizat din oficiu, prin votul unanimității. Asta înseamnă că din acest moment suntem în cadrul procedural necesar pentru a putea investiga acuzațiile respective, desigur, cu instrumentele pe care le are Comisia de Etică, pentru a putea pe bază de probe să stabilim ceea ce s-a întâmplat și, dacă este cazul, să constatăm abaterile și să aplicăm sancțiunile de rigoare”, a declarat președintele Comisiei de Etică, Daniel Atasiei, citat de Agerpres.
Şi IPJ Iaşi face verificări: „Având în vedere informațiile apărute în spațiul public cu privire la faptul că un bărbat ar fi făcut avansuri unor studente, (…) polițiștii s-au sesizat din oficiu cu privire la aspectele prezentate în mediul online, fiind demarate verificări pentru stabilirea întregii situații de fapt și pentru dispunerea măsurilor legale care se impun.”
