COP30 începe în Amazonia, cu un avertisment dur: China conduce tranziția verde, Occidentul rămâne în urmă

Diplomatul brazilian André Corrêa do Lago spune că statele ar trebui să urmeze exemplul Chinei în tranziția spre energie curată.
COP30 începe în Amazonia, cu un avertisment dur: China conduce tranziția verde, Occidentul rămâne în urmă
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum

Țările bogate par să-și fi pierdut entuziasmul în lupta împotriva crizei climatice, în timp ce China avansează rapid în producția și utilizarea echipamentelor de energie curată, a declarat André Corrêa do Lago, președintele conferinței ONU privind schimbările climatice COP30, care începe luni la Belém, în inima Amazoniei.

„Scăderea entuziasmului în nordul global arată că sudul global se mișcă”, a spus Corrêa do Lago, citat de The Guardian. „Nu este doar anul acesta — de ani de zile există mișcare, dar abia acum are expunerea cuvenită.”

Oficialul brazilian a evidențiat rolul Chinei, care, deși este cel mai mare emitent de gaze cu efect de seră, este totodată cel mai mare producător și consumator de energie cu emisii reduse de carbon.

„China vine cu soluții pentru toată lumea, nu doar pentru ea însăși”, a spus el. „Panourile solare sunt mai ieftine, atât de competitive încât sunt acum peste tot. Dacă te gândești la schimbările climatice, acest lucru este unul bun.”

Ținta de 1,5°C, „Steaua Nordului” pentru țările vulnerabile

Reprezentanți din 194 de țări participă la COP30, unde vor încerca să stabilească un plan concret pentru a menține încălzirea globală sub limita de 1,5°C, stabilită prin Acordul de la Paris.

Pe agendă se află eliminarea treptată a combustibililor fosili și crearea unui mecanism de sprijin financiar pentru țările sărace, cele mai afectate de efectele schimbărilor climatice.

Ilana Seid, ambasadoarea statului Palau la ONU și purtătoare de cuvânt a Alianței Statelor Insulare Mici (AOSIS), a avertizat că progresul este insuficient: „Trebuie să stabilim o cale globală către reduceri mai profunde ale emisiilor. Progresele de până acum nu sunt suficiente și trebuie să reacționăm. Altfel, nu știm încotro ne îndreptăm.”

Gazdele braziliene se concentrează pe „implementare”, adică aplicarea angajamentelor deja asumate — reducerea emisiilor, triplarea energiei regenerabile până în 2030 și dublarea eficienței energetice. Însă țările vulnerabile cer măsuri suplimentare, avertizând că fără politici mai ferme, obiectivul de 1,5°C va fi ratat.

„Ținta de 1,5°C trebuie să fie Steaua Nordului pentru noi”, a subliniat Seid. „Trebuie să recunoaștem că nu facem destul și să reacționăm în consecință.”

Promisiunile de reducere a metanului, subminate de creșterea emisiilor

The Guardian a dezvăluit că una dintre promisiunile majore făcute la COP26, în 2021, este deja subminată. Angajamentul global privind reducerea metanului cu 30% până în 2030, semnat de 159 de țări, este încălcat de mai mulți semnatari importanți.

Datele companiei de analiză satelitară Kayrros arată că emisiile de metan ale Statelor Unite, Australiei, Kuweitului, Turkmenistanului, Uzbekistanului și Irakului (cei mai importanţi semnatari) sunt acum cu 8,5% mai mari decât în 2020. Deși Australia și Kuweitul au înregistrat unele progrese, emisiile din sectorul petrolier și de gaze al SUA au crescut cu 18%.

„În ciuda promisiunilor repetate și a agravării situației climatice, emisiile de metan cresc. Analiza noastră arată acest lucru dureros de clar”, a spus Antoine Rostand, președintele Kayrros. „Timpul trece și trebuie să sperăm că lucrurile se vor schimba.”

Metanul este un gaz cu efect de seră de 80 de ori mai puternic decât dioxidul de carbon și contribuie la aproximativ o treime din încălzirea recentă a planetei.

Durwood Zaelke, președintele Institutului pentru Guvernanță și Dezvoltare Durabilă, a cerut un nou acord global obligatoriu privind metanul, susținând că actualul angajament voluntar este insuficient: „Cu emisiile încă la niveluri ridicate, promisiunea voluntară nu este suficientă pentru a evita punctele de cotitură care se apropie rapid. Avem nevoie de un acord mai puternic, obligatoriu.”

COP30
Foto: UN Geneva

Disensiuni la începutul conferinței din Amazonia

Deși Brazilia a încercat timp de peste șase luni să evite conflictele asupra agendei conferinței, dezacordurile între țările participante sunt inevitabile.

Statele bogate cer concentrarea pe implementarea promisiunilor existente, în timp ce țările din sudul global și insulele vulnerabile cer măsuri mai ferme și finanțări clare.

COP30 are loc în contextul în care entuziasmul pentru tranziția verde în țările dezvoltate pare să scadă, iar sudul global, condus de țări precum China, Brazilia și India, începe să își asume un rol central în lupta împotriva schimbărilor climatice.


În fiecare zi scriem pentru tine. Dacă te simți informat corect și ești mulțumit, dă-ne un like. 👇