Președintele Donald Trump susține că gigantul Coca-Cola a fost de acord să înlocuiască siropul de porumb cu zahăr din trestie în băuturile sale comercializate în Statele Unite.
În prezent, Coca-Cola folosește sirop de porumb pentru produsele vândute pe piața americană, dar secretarul pentru Sănătate al lui Trump, Robert F. Kennedy Jr., și-a exprimat îngrijorarea privind impactul acestui ingredient asupra sănătății, scrie BBC.
„Am vorbit cu Coca-Cola despre utilizarea zahărului veritabil din trestie în Coca-Cola din Statele Unite, iar ei au fost de acord să facă acest lucru. Le mulțumesc tuturor celor din conducerea Coca-Cola”, a scris Trump, pe rețelele sociale.
Deși compania nu a confirmat explicit schimbarea rețetei, un purtător de cuvânt al Coca-Cola a transmis că „apreciază entuziasmul președintelui Trump” și că „mai multe detalii despre noile produse inovatoare din gama Coca-Cola vor fi anunțate în curând”.
„E pur și simplu mai bună!”
În postarea de miercuri de pe Truth Social, Trump a adăugat: „Va fi o mișcare foarte bună din partea lor - Veți vedea. E, pur și simplu, mai bună!”
În timp ce Coca-Cola vândută în SUA este, de regulă, îndulcită cu sirop de porumb, versiunile comercializate în alte țări, precum Mexic, Marea Britanie sau Australia, folosesc zahăr din trestie.
În aprilie, CEO-ul Coca-Cola, James Quincey, le-a spus investitorilor că „facem progrese în reducerea cantității de zahăr din băuturile noastre”.
El a explicat că firma din Atlanta a reușit acest lucru „prin schimbarea rețetelor și prin folosirea resurselor globale de marketing și a rețelei de distribuție pentru a crește gradul de conștientizare și interes pentru portofoliul nostru în continuă expansiune”.
Totuși, orice decizie de a folosi zahăr din trestie ar putea lăsa un gust amar pentru fermierii americani de porumb.
„Înlocuirea siropului de porumb cu zahăr din trestie ar duce la pierderea a mii de locuri de muncă în industria alimentară americană, ar reduce veniturile fermierilor și ar crește importurile de zahăr din străinătate - fără niciun beneficiu nutrițional”, a avertizat John Bode, președintele și directorul executiv al Corn Refiners Association.
Risc pentru sănătate
Secretarul american pentru Sănătate și mișcarea sa „Make America Healthy Again” militează pentru eliminarea ingredientelor precum siropul de porumb, uleiurile din semințe și coloranții artificiali din produsele alimentare, pe care le asociază cu numeroase probleme de sănătate.
Kennedy a criticat și cantitatea excesivă de zahăr consumată de americani și ar avea în plan actualizarea ghidurilor alimentare la nivel național în această vară.
În ciuda acestor poziții, Donald Trump este un consumator constant de Diet Coke (cunoscută și drept Cola zero) - care conține îndulcitorul artificial aspartam. El chiar a avut instalat un buton special pe biroul prezidențial din Biroul Oval pentru a-i fi adusă băutura preferată.