EURO 2024: Olanda răstoarnă scorul cu Turcia și se califică în semifinale

Olanda a învins Turcia, scor 2-1, după ce a răsturnat scorul, și s-a calificat, sâmbătă, în semifinalele EURO 2024.

Turcia a început mai bine în meciul cu Olanda și a deschis scorul în minutul 35, prin Akaydin cu capul, după ce până atunci meciul n-a fost unul foarte ofertant din punct de vedere al ocaziilor de gol. Turcii au intrat la cabine cu avantaj la pauză, 1-0.

În repriza a doua tot turcii au arătat mai bine și au ratat două șanse mari de gol. Guler a lovit bara din lovitură liberă, apoi Verbruggen a fost erou și a blocat un șut violent al lui Yildiz.

Olanda a intrat, apoi, în scenă. Un șut respins in-extermis de Gunok a dus la cornerul premergător fazei din care batavii au egalat, prin De Vrij, care a înscris cu capul după o centrare excelentă a lui Depay. Șase minute mai târziu echipa lui Ronald Koeman a răsturnat scorul: Muldur și-a băgat mingea în proprie poartă, forțat de Gakpo, după o centrare din dreapta pe jos.

Deși s-au zbătut și au căutat golul egalizator care să împingă meciul în prelungiri, turcii n-au reușit să mai puncteze pe tabelă. Verbruggen a blocat excelent un șut al lui Kilicsoy, în prelungiri. Astfel, Olanda a obținut calificarea în careul de ași al EURO 2024 și a completat tabloul semifinalelor.

OLANDA - TURCIA 2-1 (De Vrij 71, Muldur 76-ag / Akaydin 35)
*Apăsați Refresh pentru actualizarea scorului și a fazelor de joc

Min. 90+6 - Final de meci. Olanda se califică în semifinale.

Min. 90+2 - Ocazie Turcia! Verbruggen respinge cu o intervenție fabuloasă o minge șutată de Semih Kilicsoy.

Min. 76 - GOL OLANDA! Gakpo forțează un autogol al lui Muldur! Centrare pe jos din dreapta, iar batavul vine din spate, îl dezechilibrează pe Muldur, care atinge mingea și o trimite în propria poartă, din cădere, în urma unui duel cu fotbalistul lui Liverpool.

Min. 71 - GOL OLANDA! De Vrij sare excelent și înscrie cu capul, după o centrare excelentă a lui Depay, din dreapta.

Min. 70 - Ocazie Olanda! Weghorst șutează din apropiere, dar Gunok respinge în corner cu un reflex foarte bun.

Min. 64 - Ocazie Turcia! Verbruggen respinge in-extremis un șut puternic al lui Yildiz, apoi Weghorst respinge din fața unui adversar care se pregătea să reia în poartă.

Min. 57 - Ocazie Turcia! Arda Guler lovește bara din lovitură liberă.

Min. 46 - A început repriza a doua.

Min. 45+2 - Pauză.

Min. 35 - GOL TURCIA! Akaydin deschide scorul cu capul, din apropiere, după o centrare excelentă cu efect a lui Guler.

Min. 20 - Nicio ocazie periculoasă până acum. Ambele echipe încearcă creeze pericol, dar fără succes.

Min. 1 - A început meciul.

Olanda: Verbruggen – Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Ake – Schouten, Simons, Reijnders – Bergwijn, Depay, Gakpo
Turcia: Gunok – Muldur, Akaydin, Bardakci, Kadioglu – Ayhan, Ozcan – Guler, Calhanoglu, Yildiz – Yilmaz

Sfertul de finală din care putea face parte România, dacă trecea de batavi, Olanda - Turcia, se joacă la Berlin.

După ce a terminat grupa pe locul 3, Olanda a ieșit în optimi și a dat piept cu România, pe care a învins-o fără drept de apel, 3-0.

Turcia a trecut de Austria, o altă echipă ieșită din grupa D a EURO, la fel ca Olanda. Turcii au învins cu 2-1 și s-au calificat în sferturi.

Cele două echipe naționale s-au mai întâlnit de 12 ori până acum, iar în ultimul meci direct Olanda s-a impus categoric cu scorul de 6-1.

La meciul cu Olanda, Turcia va fi fără fundașul central Merih Demiral, suspendat de UEFA după ce a făcut un gest cu conotații politice la bucuria unuia dintre golurile marcate contra Austriei.