EURO 2024: Spania elimină Germania cu un gol marcat în minutul 119

Spania se califică în semifinalele de la EURO 2024 după ce a învins țara gazdă, Germania, scor 2-1 după prelungiri, cu un gol marcat în minutul 119. În timpul regulamentar, scorul a fost 1-1.

Nemții au încercat să înceapă agresiv și au avut câteva intrări foarte dure încă din primele minute.

Victimă le-a picat Pedri, care a fost scos de pe teren în minutul 8, după o intrare foarte dură.

În locul său a intrat însă Dani Olmo, cel care avea să deschidă scorul. După o primă repriză foarte slabă de ambele părți, Spania a marcat la prima mare ocazie. Dani Olmo a șutat perfect pe jos din pasa lui Yamal și a adus fiesta în tribune.

După ce a încasat acest gol, Germania s-a aruncat în atac și a dominat copios până la final.

Fullkrug, intrat de pe bancă, a înviorat atacul nemților, a avut inclusiv o bară, dar nu a fost suficient, iar Spania se califică în semifinale.

Havertz a ratat și el o ocazie colosală, iar egalarea a venit în cele din urmă în minutul 89, când Wirtz a prins un șut perfect lângă bară din 7 metri și a trimis meciul în prelungiri.

Nemții au cerut penalty în prelungiri dupăun henț al lui Cucurella, dar cei care au marcat au fost tot ibericii, în minutul 119, cu o lovitură de cap după o centrare din partea stângă.

Ibericii nu vor putea conta în semifinale pe Alvaro Morata și Dani Carvajal.

În penultimul act, Spania va întâlni învingătoarea dintre Portugalia și Franța.

Partida din semifinale va avea loc pe 9 iulie, de la ora 22:00.

SPANIA - GERMANIA 2-1

120 - Final de meci!

120 - Carvajal vede al doilea cartonaș galben și e eliminat.

120 - Fullkrug reia puțin alături cu capul pe lângă după o centrare din dreapta.

120 - Morata vede galben și va fi suspendat dacă Spania se va califica.

119 - GOL SPANIA!!! Merino marchează cu o lovitură de cap după o centrare din partea stângă!

118 - Fullkrug reia cu capul, dar Simon e atent și respinge.

112 - Oyarzabal trage pe lângă poartă din marginea careului.

106 - Germania cere penalty după ce mingea atinge mână lui Cucurella, dar jocul continuă!

106 - Se reia jocul!

105 - Finalul primei reprize de prelungiri!

105 - Ce ocazie! Wirtz trage puțin pe lângă poartă din marginea careului.

102 - Schimbare Spania: Joselu intră în locul lui Ruiz.

100 - Dani Carvajal primește cartonașul galben.

94 - Wirtz vede cartonașul galben.

90 - A început prima repriză de prelungiri!

Schimbare Germania: Anton intră în locul lui Havertz.

90+4 - Finalul timpului regulamentar! Avem prelungiri!

90 - 4 minute suplimentare.

89 - GOL GERMANIA! Wirtz marchează cu un șut puternic lângă bară după o fază prelungită de atac!

86 - Havertz reia periculos cu capul, dar se fluieră fault în atac.

82 - Ce ocazie! Simon degajează aiurea, dar Havertz, scăpat singur, lobează mult peste.

80 - Schimbare Germania: Muller intră în locul lui Tah.

80 - Schimbări Spania: Ies Morata și Williams și intră Oyarzabal și Merino.

77 - Ce ocazie!!! Fullkrug reia în bara laterală după o centrare din partea dreaptă!

73 - Germania domină autoritar în ultimele minute. Se joacă doar în jumătatea ibericilor.

67 - Toni Kroos vede cartonașul galben.

63 - Schimbare Spania: Ferran Torres intră în locul lui Yamal.

60 - Wirtz trage din afara careului, mingea e deviată în corner.

57 - Schimbări Germania: Fullkrug și Mittelstadt intră în locul lui Gundogan și Raum.

57 - Andrich vede cartonașul galben.

55 - Spania pleacă pe contraatac, dar Yamal se încurcă în minge.

52 - GOL SPANIA!!! Yamal pasează excelent, iar Dani Olmo finalizează pe jos cu un șut plasat din 15 metri!

47 - Ce ocazie! Morata reia din întoarcere din careu, dar mingea se duce mult peste!

46 - Se reia jocul!

Schimbări Germania: Andrich și Wirtz intră în locul lui Can și Sane.

Schimbare Spania: Nacho intră în locul lui Le Normand.

45+2 - Pauză!

45 - 2 minute suplimentare.

40 - O primă repriză echilibrată, dar până acum nu am avut nicio mare ocazie de gol.

35 - Havertz preia pe piept în marginea careului, trage din prima, dar șutul e slab.

30 - Le Normad vede și el cartonașul galben.

28 - Raum primește cartonașul galben.

21 - Havertz trimite cu capul din 7 metri direct în brațele lui Simon.

16 - Yamal trage puțin alături pe lângă poartă din lovitură liberă.

14 - Rudiger primește cartonașul galben. Dacă Germania se califică, el va fi suspendat în semifinale.

12 - Williams trage pe jos din afara careului, mingea trece alături.

8 - Schimbare Spania: Dani Olmo intră în locul lui Pedri.

7 - Pedri este din nou faultat și nu mai poate continua.

4 - Început dur al nemților. Pedro se resimte și el după o intrare violentă.

2 - Cucurella se resimte și jocul este întrerupt.

1 - A început meciul!

Spania: Simon – Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella – Fabian, Rodri, Pedri – Yamal, Morata, N. Williams
Rezeve: Raya, Remiro, Nacho, Vivian, Merino, Joselu, Olmo, Ferran Torres, Grimalo, Baena, Zubimendi, Oyarzabal, Navas, Fermin, Perez
Selecționer: Luis de la Fuente

Germania: Neuer – Kimmich, Rudiger, Tah, Raum – Can, Kross – Musiala, Gundogan, Sane – Havertz
Rezerve: Bumann, Ter Stegen, Gross, Fullkrug, Fuhrich, Muller, Beier, Schlotterbeck, Anton, Wirtz, Mittelstadt, Henrichs, Andrich, Koch, Undav
Selecționer: Julian Naggelsmann

Meciul este televizat de Pro TV.

În optimile de finală, Spania a eliminat Georgia, iar Germania a învins Danemarca.

Învingătoarea se va duela în semifinale cu câștigătoarea dintre Portugalia și Franța.