EURO 2024: Germania deschide turneul final cu o victorie zdrobitoare

Germania a început convingător EURO 2024, după ce a învins Scoția cu 5-1 în prima partidă a Grupei A.

Nemții nu au dorit să le dea nicio șansă adversarilor și au reușit să deschidă scorul în partida de la München încă din minutul 11, când Wirtz a tras pe jos excelent și portarul nu a putut interveni.

În minutul 19 s-a făcut 2-0, după ce Musiala a tras violent, fără șansă pentru portarul scoțienilor.

Scorul la pauză a fost 3-0, după ce Havertz a fructificat o lovitură de la 11 metri.

Germania a continuat să domine, iar Füllkrug a marcat un gol superb în minutul 68, cu un șut ce a trimis mingea direct în vinclu.

Golul de onoare a fost, de fapt, un autogol marcat de Rüdiger în minutul 87. Totuși, ultimul gol le-a aparținut nemților, prin Emre Can în prelungiri.

În cealaltă partidă a Grupei A se vor întâlni Elveția și Ungaria, sâmbătă de la ora 16:00.

În meciul următor, Germania va întâlni Ungaria, pe 19 iunie, iar Scoția se va duela cu Elveția.

GERMANIA - SCOȚIA 5-1

90+4 - Final de meci!

90+3 - GOL GERMANIA! Emre Can marchează cu un șut plasat!

90 - 3 minute suplimentare.

87 - GOL SCOȚIA! După o fază fixă, Rudiger bagă mingea în propria poartă!

76 - Fullkrug apare excelent la finalizare și marchează, dar reușita e anulată corect pentru ofsaid.

68 - GOL GERMANIA! Fullkrug, tocmai intrat pe teren, dă un gol de zile mari cu o super execuție ce trimite mingea direct în vinclu!

65 - Germania e pe val și nu-i dă nicio șansă Scoției. Se joacă doar în ultimii 30 de metri ai scoțienilor.

57 - Gross trimite din marginea careului direct în blocaj.

51 - Rudiger trage de la mare distanță, dar mingea e scoasă în corner.

46 - Se reia jocul!

45+3 - Pauză!

45 - GOL GERMANIA! Havertz înscrie din penalty!

42 - Gundogan trimite cu capul periculos, dar mingea este salvată! Arbitrul verifică reluarea VAR și acordă penalty pentru Germania! Porteous este eliminat direct!

34 - Scoția e o echipă mult sub nivelul Germaniei până acum. A trecut rar de centrul terenului.

28 - Havertz trage pe jos din lovitură liberă.

25 - Germania primește penalty după un fault asupra lui Musiala, dar reluarea VAR arată că faza s-a petrecut în afara careului. Nemții au doar o lovitură liberă.

19 - GOL GERMANIA! Fază excelent de atac a nemților, mingea ajunge la Musiala în 14 metri, iar acesta trage puternic și face 2-0!

16 - Nemții practică un joc de pase la centrul terenului după marcarea golului.

11 - GOL GERMANIA! Nemții dau primul gol de la EURO 2024 prin cel mai tânăr jucător al lor, Wirtz! Fotbalistul lui Leverkusen șutează din prima pe jos, din marginea careului, iar portarul scoțienilor respinge doar în bară și apoi mingea intră în plasă!

5 - Scoția are un prim atac în banda stângă, dar mingea este oprită fără probleme de Neuer.

1 - Nemții sunt aproape de gol prin Wirtz, dar de la margine se ridică fanionul pentru ofsaid.

Germania (4-2-3-1): Neuer - Kimmich, Tah, Rudiger, Mittelstaedt - Andrich, Kroos - Musiala, Gundogan, Wirtz - Havertz.
Rezerve: Baumann, Ter Stegen, Raum, Gross, Fullkrug, Fuhrich, Muller, Beier, Schlotterbeck, W. Anton, Sane, Henrichs, Koch, E. Can, Undav
Selecţioner: Julian Nagelsmann.

Scoția (5-4-1): Gunn - Ralston, Porteous, Hendry, Tierney, A. Robertson - McGinn, McTominay, McGregor, Christie - Che Adams.
Rezerve: Kelly, Clarck - Hanley, Shankland, Gilmour, Cooper, S. Armstrong, Morgan, Conway, Jack, McCrorie, McLean, Taylor, Forrest, McKenna
Selecţioner: Steve Clark.

21:56 - Cele două echipe intră pe teren.

21:51 - Ceremonia de deschidere se încheie cu prezentarea trofeului:

Screenshot_3-1

21:49 - Se transmite un mesaj de bun venit în Germania și sunt prezentate orașele de la EURO 2024:

Screenshot_1-2
Screenshot_2-2

21:45 - Mai mulți dansatori profesnioniști se află pe teren. Ei dansează pe teren în culorile tuturor echipelor prezente la EURO 2024.

Screenshot_9-1
Screenshot_10-1

21:45 - A început ceremonia de deschidere!

21:35 - Tribunele sunt pline de celebrități. Jose Mourinho stă în lojă alături de Sir Alex Ferguson.

Ceremonia de deschidere de la EURO 2024 începe la ora 21:45.

Partida are loc pe stadionul Allianz Arena din München.

În cealaltă partidă a grupei A se vor întâlni Elveția și Ungaria, sâmbătă de la ora 16:00.