Festivalul Silvia Șerbescu: Peste 2.500 de vizitatori au celebrat excelența muzicală și memoria culturală românească

Festivalul Silvia Șerbescu: Peste 2.500 de vizitatori au celebrat excelența muzicală și memoria culturală românească
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum

Festivalul Silvia Șerbescu, care a avut loc la București în perioada 16 septembrie – 19 octombrie 2025, s-a încheiat, după opt evenimente care au conectat sute de vizitatori cu memoria primei pianiste din România recunoscută internațional, în anul comemorării a 60 de ani de la trecerea acesteia în eternitate. Demersul a onorat școala românească de pian și a promovat excelența în artă prin concerte, recitaluri, expoziții multimedia, un simpozion și tururi ghidate, toate adresate publicului larg. 

Acesta a fost prima ediție din seria anuală pe care și-o propune Asociația Culturală „Aici A Stat”, cu scopul de a aduce în atenția unui public cât mai larg aspecte de patrimoniu uitate și personalități culturale de excepție din România. 

„În cei șapte ani de când spun povești pe platforma „Aici a Stat”, am observat cum crește apetitul pentru comorile sau secretele culturale pe care le ascund Bucureștii. Istoria pe care o descopăr săpând în literatură și arhive e una fermecătoare și aș vrea să o transmit către un public cât mai larg. Vrem să diversificăm formatele pe care le-am creat până acum: poveștile de pe social media, tururile ghidate, seratele culturale în care am deschis clădiri remarcabile de patrimoniu. Iar Festivalul Silvia Șerbescu e pasul firesc prin care am dat o nouă amploare poveștilor orașului”, a declarat Ana Rubeli, fondatoarea Asociației Aici a Stat. 

Retrospectiva evenimentelor 

16.09 – Recital inaugural de pian cu Alexandra Silocea, la Casa Vintilă Brătianu

Festivalului a început cu un recital privat sub egida Festivalului Internațional George Enescu. Prezența pianistei Alexandrei Silocea, artistă cu o carieră internațională remarcabilă, continuă o linie artistică de generații, pianista fiind formată la Paris de un discipol al Silviei Șerbescu. 

10.10 – Conferința-simpozion la Universitatea Națională de Muzică București 

Simpozionul a onorat-o pe Silvia Șerbescu drept eminentă pianistă și pedagogă a secolului XX. În cadrul evenimentului deschis publicului au discutat prof. Mihai Cosma, Lavinia Coman, Cristian Dumitrescu, Constantin Laurențiu Erbiceanu, Veronica Gaspar, Ana Rubeli și Liana Șerbescu, fiica Silviei Șerbescu.

10 – 19.10 – Expoziția multimedia la Plan4

Expoziția despre universul marii pianiste care include și o instalație de realitate augmentată semnată de Ioana Nicoară și Sergiu Negulici a fost deschisă gratuit publicului la Plan4, o bijuterie arhitecturală de patrimoniu recent restaurată. Peste 250 de persoane au trecut pragul casei și s-au bucurat în perioada festivalului de fotografii de arhivă, scrisori și documente inedite, în formate multimedia, iar expoziția a fost itinerată și la Ateneu și la UNMB în cadrul evenimentelor dedicate. Deschiderea expoziției a avut loc alături de 60 de invitați, în cadrul unei serate private care a avut în prim-plan Cvartetul #Aiciastat și corul „Mugurașii” din Călărași. Parte a programului național Cantus Mundi, momentul corului a adus pe scenă 42 de copii din medii defavorizate de vârste între 6-14 ani, într-un demers de incluziune culturală. Copiii au făcut turul casei și al cartierului Mântuleasa alături de istoricul Anita Sterea.

14.10 – Recital extraordinar de pian cu Alexandra Silocea la Ateneul Român 

Recitalul de pian Alexandra Silocea cu interludii lirice recitate de Natalia Cebanu a adus împreună la Ateneul Român peste 800 de participanți: oameni din domeniul cultural și artistic, jurnaliști, oameni de afaceri, personalități și lideri de opinie, precum și publicul larg. Programul artistic interpretat de pianista internațională Alexandra Silocea a constat într-un recital dedicat compozitorilor austrieci, marcând bicentenarul Johann Strauss. O premieră în România a fost prezența pianului Bösendorfer 280 Vienna Concert. Interpretarea muzicală a fost îmbogățită de interludii literare pe baza unor fragmente inspirate din corespondența Silviei Șerbescu, recitate de actrița Natalia Cebanu. 

16.10 – Concert simfonic omagial la Universitatea Națională de Muzică din București

Sub bagheta dirijorului Andrei Iliescu, Orchestra Inginerilor „Petru Ghenghea” l-a avut ca solist pe pianistul prof. Vlad Dimulescu. Dariu Gavrilă, nepotul Silviei Șerbescu și profesor de Inteligență Artificială la TU Delft, a cântat la violoncel, ca omagiu adus bunicii lui. Peste 40 de artiști instrumentiști au făcut să răsune sala George Enescu din cadrul UNMB pentru un public de peste 270 de persoane, ca o reverență pentru generațiile de pianiști formate de Silvia Șerbescu la Conservator de-a lungul anilor. 

12 și 18.10 – Seratele culturale alături de Cvartetul #Aiciastat

Atmosfera de salon muzical interbelic a fost recreată în cadrul a două serate culturale, care au invitat publicul larg în clădiri de patrimoniu spectaculoase: Casa Memorială-Muzeu Pictor Alexandru Țipoia și Palatul Cesianu-Racoviță / Artmark. Alături de peste 100 de participanți au fost evocate povești despre viața Silviei Șerbescu, Cvartetul #Aiciastat a concertat și au fost făcute tururi ale expoziției din casa pictorului Țipoia precum și a licitației de toamnă de la Artmark.

19.10 – Tur ghidat pe urmele Silviei Șerbescu susținut de Ana Rubeli 

Peste 30 de persoane au pornit prin cartierul istoric din zona Cișmigiului, cu povești urmărind firul vieții Silviei Șerbescu. A fost inclusă și istoria vechii mahalale Sf. Constantin, cu detalii despre cine a locuit acolo și căror stiluri arhitecturale aparțin clădirile.

Silvia Șerbescu (1903–1965) a fost prima pianistă de renume internațional formată în România. A studiat la Academia Regală de Muzică din București și la École Normale de musique din Paris, unde a obținut cu distincție „licence de concert”. A concertat pe marile scene internaționale și a susținut recitaluri alături de George Enescu, care i-a dedicat în 1942 cuvintele: „Partenerei mele atât de remarcabile din această seară, admirație și respect”. Ca profesoară la Conservatorul din București, a format generații de pianiști, iar bustul său, semnat de sculptorul Gheorghe D. Anghel, se află astăzi în sala principală a Universității Naționale de Muzică din București. 

Asociația Culturală Aici a Stat, fondată de Ana Rubeli în anul 2021, a devenit un reper în promovarea patrimoniului românesc. Formatele adresate publicului larg constau în evenimente ce împletesc istoria clădirilor și memoria personalităților cu experiențe culturale contemporane. Cu o comunitate online de peste 70.000 de urmăritori și peste 50 de evenimente organizate din 2022 până în prezent, #Aiciastat a reușit să transforme case istorice în spații vii pentru concerte, expoziții și serate muzicale, oferind publicului larg acces la experiențe culturale profunde și autentice.

Sponsorul principal al ediției a fost Kaufland România, a cărui susținere a contribuit la deschiderea socială și educațională a festivalului. Peste 10% din locurile disponibile la evenimente au fost oferite gratuit persoanelor cu dizabilități, beneficiarilor din centre sociale și elevilor de la liceele de muzică, pentru ca arta și patrimoniul să fie accesibile tuturor. 

Sponsori: JBL, BMW România, Freywille, Jidvei, Urban Spaces, Cadoul special și Nika

Festivalul a beneficiat de sprijinul Ministerului Culturii și Artexim. 

În parteneriat cu Institutul Național al Patrimoniului, Universitatea Națională de Muzică București, Festivalul Enescu, Bösendorfer, Sound Creation, Forumul Cultural Austriac, Austria Tourism, Zestal, Privileg Catering, Zelateria, Hotel Eclectico și PiArt Vision

Parteneri media: Radio România Cultural, RFI, Igloo, Zeppelin, Women in Music Romania, Munteanu Recomanda, Promenada culturala, Pagina de psihologie