Vlad Stancu a câștigat medalia de aur în proba de 1.500 metri liber de la Europeanul de înot pentru juniori

Vlad Ştefan Stancu a adus, joi, a cincea medalie a delegaţiei României la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Otopeni, el câştigând aurul în proba de 1.500 m liber masculin.

Deşi a intrat cu al cincilea timp în finală, Stancu a reuşit o cursă extraordinară pe care a încheiat-o în 15 min 05 sec 47/100. Locul al doilea a fost ocupat de polonezul Krzysztof Chmielewski (15 min 13 sec 46/100), în timp ce medalia de bronz i-a revenit turcului Emir Batur Albayrak (15 min 15 sec 24/100).

Aceasta este a doua medalie obţinută, joi, de reprezentanţii României, după argintul sportivei Bianca Costea în proba de 50 m liber feminin.

Delegaţia României a câştigat până acum cinci medalii la CE de înot pentru juniori de la Otopeni: trei de aur - ştafeta masculină 4x100 m liber, alcătuită din David Popovici, Vlad Stancu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu, David Popovici la 200 m liber, Vlad Ştefan Stancu la 1.500 m liber şi 2 de argint - ştafeta mixtă de 4x100 m liber David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea şi Rebecca Aimee Diaconescu, respectiv Bianca Costea în proba de 50 m liber feminin.

Campionatele Europene de înot pentru juniori 2022 se desfăşoară la Complexul Olimpic de Nataţie Otopeni în perioada 5-10 iulie. La competiţie participă 494 de sportivi din 42 de ţări. România este reprezentată de 26 de înotători, 14 la masculin şi 12 la feminin.